Futsal

reklama

Český futsal čeká mimořádná Valná hromada

Český futsal čeká mimořádná Valná hromada

rozhovor proběhl v prosnci 2011

Domácí futsal je v této sezóně doslova zavalen významnými událostmi a v minulých týdnech k nim ještě jedna přibyla. Jak se dozvíte z rozhovoru s předsedou Svazu Futsalu ČR Otakarem Mestekem, v úvodu roku proběhne mimořádná Valná hromada, jejímž hlavním tématem bude schvalování nového systému výběru členských příspěvků.

Pane předsedo, na zasedání KF jste požádal o svolání mimořádné Valné hromady. Co Vás k tomu vedlo?
Ryze formální důvody. Již cca rok se KF FAČR intenzivně věnuje přípravě velké změny ve fungování celého českého futsalu - rozjezdu jednotného informačního systému spojeného se změnou systému samotného členství v SF ČR, včetně nového systému členských příspěvků - FUTIS. KF FAČR připravila, v úzké kooperaci s fotbalem, který jde obdobnou cestou, celý projekt, představila ho všem předsedům Krajských komisí futsalu a dokázala ho zde obhájit - ze 14 krajů souhlasí s rozjezdem od roku 2012 12 krajů, dva ještě svůj postoj zvažují. Jelikož se ale jedná o změnu některých článků samotných Stanov SF ČR, je z čistě formálních důvodů nezbytné svolat mimořádnou VH SF ČR.

Hlavním důvodem jsou tedy členské příspěvky. Můžete stručně popsat jejich význam pro domácí futsal?
Členské příspěvky mají pro futsal, stejně jako pro všechny ostatní sporty v ČR i v zahraničí, naprosto zásadní význam. V ČR jsou futsal a fotbal asi posledními sporty, které ČP nemají. V dnešní době, kdy do sportu v ČR teče centrálně stále méně financí, si prostě musí každý člen (hráč, rozhodčí, trenér, funkcionář…) na svůj sport/koníček a na jeho fungování přispět - v případě futsalu to bude 100,-Kč za člena za kalendářní rok. To není mnoho, kdo si dá práci tak si snadno zjistí, že futsal bude i nadále jeden z "nejlidovějších" sportů. Díky masovosti futsalu, ale i tato relativně malá částka na člena zajistí výraznou finanční injekci celému futsalu - KF FAČR již schválila přesný klíč pro rozdělení těchto financí a garantovala transparentnost jejich využití. 50% z celkové částky půjde zpět na KKF FAČR - zde budou využity dle uvážení krajů, je ale jasné, že pomohou k dalšímu rozvoji regionálního futsalu. Na centrální úrovni bude 50% z této částky využito na rozšíření sekretariátu KF FAČR a dále na další rozvoj marketingu, reprezentaci, rozvojové projekty, ad. - zkvalitnění, resp. profesionalizace práce na všech úrovních bude výrazným impulzem pro další rozvoj!
Hrazení ČP však není jen o výběru financí - jedná se také o to, že se jasně vydefinuje členská základna. To má dále několik efektů - za prvé budeme moci prezentovat svoji členskou základnu vůči MŠMT, FAČR, UEFA, FIFA, atd. - tedy potencionálním přispěvatelům na naši činnost - ti všichni budou jako první ukazatel chtít znát jasná data o naší členské základně. Další důležitý efekt je otevření prostoru pro marketingové využití - ještě jsme FUTIS nerozjeli a už máme dohodnuté velmi atraktivní navýšení spolupráce s našimi největšími stávajícími futsalovými partnery - Joma a Select nabídnou všem členům SF ČR slevu 30% na veškeré vybavení, Chance svoji nabídku ještě finalizuje. Dalším efektem, který je dvojnásob důležitý právě pro futsal, je jasné vyčlenění členství ve futsalu FIFA pod SF ČR - dlouhodobě to, pevně věřím, přispěje k sjednocení všech druhů "malých forem fotbalu" pod SF ČR.

Jaká je časová posloupnost kroků spojených se svoláním mimořádné VH a systému Futis?
KF FAČR zatím schválila obecné principy. Obecně lze zatím říci, že mimořádná VH bude svolána na jarní termín, pravděpodobně na březen 2012, přesný datum VH oznámí KF na svém lednovém zasedání. Tehdy zároveň zveřejní návrh nového znění Stanov a představí i návrh finálního znění systému FUTis, včetně návrhu Manuálu pro výběr členských příspěvků. Pokud toto vše březnová VH schválí, bude následně od 1.4.2012 spuštěn systém Futis - bude mmj. možné hradit členské příspěvky nebo si objednat členskou kartu. Do 30.6.2012 se bude jednat o zkušební, dobrovolný výběr ČP s tím, že celá sezóna 2011/12 se odehraje dle stávajících řádů, na stávající registrační průkazy, atd. Od 1.7.2012, tedy od nové sezóny 2012/13, již bude systém Futis plně funkční - povinné hrazení ČP pod sankcí kontumace utkání, hrát se bude na průkazy totožnosti, možnost objednat si členskou kartu se slevami od partnerů, atd.

Neobáváte se odlivu klubů a hráčů z naší početné členské základny?
Ano, měli jsme velký respekt, investovali jsme do přesvědčování jednotlivých KKF i jednotlivých funkcionářů hodně energie, a vyplatilo se. Po říjnové Regionální komisi v Chrudimi jsem již optimista - podpora 12 KKF ze 14 nás všechny potěšila, věřím, že na mimořádné VH budeme ještě lépe připraveni, vše znovu a ještě lépe a podrobněji vysvětlíme a že se futsal vydá ještě silnější na svou další cestu.

Dovolím si jednu otázku, která napadne řadu futsalistů - pokud jsem u FAČR plátce příspěvků jako fotbalista, musím platit ještě jednou jako futsalista?
Ano, budete muset. Fotbal Vás bude v roce 2012 stát 50,- Kč, futsal 100,- Kč. Pokud hrajete jen jeden z těchto sportů, platit budete jen za něj (tzn.futsalista, který nehraje fotbal, samozřejmě nemusí hradit 50,- Kč FAČR za fotbal).

Mimořádná Valná hromada ale nebude jen o příspěvcích, jaká další témata na ní chystáte?
Je to pravda. Bez nutnosti schválení ČP by KF FAČR mimořádnou VH SF ČR nesvolávala, ale díky tomu bude možné uskutečnit dvě další velmi důležité agendy: inovovat Stanovy a dovolit 3. místopředsedu, resp. předsedu 1.ligy. Zejména inovace Stanov je opravdu nezbytná a je dobře, že se stanovám bude moci věnovat nevolební mimořádná VH SF ČR. Kromě výše zmíněné novelizace členství a členských příspěvků, dojde ke splnění slibu regionálnímu futsalu a ve Stanovách se instaluje statut oblasti, resp. divize. Další změny už budou ryze formální, ale také nezbytné. Stanovy se neměnily již cca 15 let! KF FAČR již schválila přípravný štáb VH i Stanov, celá členská základna bude včas seznámena se všemi kroky i navrhovanými změnami a věřím, že vše proběhne hladce.

Po odstoupení Tomáše Sluky z postu zástupce prvoligových klubů si týmy do této funkce zvolili Milana Vicha, myslíte, že kluby na VH jeho setrvání potvrdí, nebo že budou volit jinak?
To je opravdu zcela v kompetenci klubů. Vzhledem k tomu, že Milan Vich byl po odstoupení Tomáše Sluky jediný kandidát, tak ho osobně považuji za favorita této do-volby.

Na závěr se nemůžeme nezeptat na Vaše dosavadní hodnocení probíhající sezóny…
Dosavadní sezóna je velmi pestrá a náročná. Je jistě mnoho pozitivního: úroveň ligy roste - máme silného partnera, TV přenosy, rostou rozpočty klubů, cizinci v lize, stoupá dramatičnost, zatím se daří všem reprezentacím, již jsem chválil státotvornost Regionální komise, ad., ad. Bohužel ale je i řada negativ - pro mne nejhorší je rostoucí agresivita a vulgarita v halách, neprofesionální vystupování mnoha profesionálů, velmi častá absence objektivnosti a soudnosti, nerespektování rozhodnutí, norem a řádů… Vím, je to problém obecný, trápí celou naši společnost. To vše velmi často nesmírně komplikuje práci všech řídících složek a co je nebezpečné, mnoha lidem, kteří futsal dělají to odebírá entuziasmus.

Před námi jsou v rychlém sledu tři důležité akce - Seminář UEFA top rozhodčích futsalu v Praze, kvalifikace o postup na MS v Brně a Mistrovství Evropy 2012 v Chorvatku. Jak se na tyto akce těšíte a dokážeme navázat na předchozí velké úspěchy na mezinárodní scéně?
Vezmu to chronologicky. Jsem velmi rád, že se díky naší silné mezinárodní diplomacii, zde bych rád vyzdvihl Petra Fouska a Radka Loba, uskuteční v Praze seminář nejlepších evropských rozhodčích, včetně účasti funkcionářských špiček UEFA. Věřím, že se organizace zhostíme na výbornou a že se nám tato "investice" vrátí jak na scéně reprezentační, tak vrcholné klubové, tak na poli rozhodčích a delegátů. Jen týden po tomto semináři nás čeká v Brně KV MS - organizační přípravy běží v plném proudu. Hlavním cílem je postup - bude to těžké, ale věřím, že celý tým v čele s Tomášem Neumannem opět prodlouží naši neuvěřitelnou postupovou šňůru. Pokud to vyjde, bude to díky přenosům na ČT, velkou propagací futsalu v ČR! ME v Chorvatsku je také za dveřmi, bude záležet na KV MS v Brně - pokud postoupíme, pokud se nikdo nezraní a tým zůstane pohromadě a v dobré psychické kondici, tak věřím v následující scénář: vítězství v těžké skupině, vítězné čtvrtfinále s Ukrajinou a pak už bude medaile zároveň strašně daleko i blízko…


Bookmark this on Google Bookmark this on Facebook Bookmark this on Delicious submit to reddit Add this page to Mister Wong Top Články Jaggni to! Přidej odkaz na Bookmarky.cz Linkuj si ! pridej.cz pošli na vybrali.sme.skreklama
reklama
Česká fotbalová reprezentace na twitter
Česká fotbalová reprezentace na facebook
Fotbal - tv
Fanshop
Fotoreportáže
Youtube
> přihlášení
T-mobile oficiální partneři
reprezentace
Gambrinus   Hyundai Hyundai Puma
 
premium partneři
reprezentace
Hormann ČEPS
generální partner
SYNOT ligy
SYNOT hlavní partner
SYNOT ligy
Gambrinus oficiální partneři
SYNOT ligy
Tipsport  Hyundai
mediální partneři Česká televize Dnes Impuls iDnes Radiožurnál Deník Sport BigMedia iSport
oficiální přepravce SmartWings
fotbal-travel
oficiální dodavatelé Stones by Steilmann OSPAP Clarion Čedok
coca-cola Bílinská kyselka G4S Inkospor
tourism partner Czech tourism
Kontakt | Reklama na serveru | Ceník reklamy © Copyright 2000 - 2012 FAČR | Powered by WebToDate