Hlavní menu


reklama

FOTO: Ceny Václava Jíry: Jan Brumovský, Josef Kořínek, Otakar Dolejš


Letošními laureáty cen Václava Jíry jsou Jan Brumovský, Josef Kořínek, Otakar Dolejš.


JAN BRUMOVSKÝ (26. června 1937)


Jeho talentu si poměrně brzy všimli v Teplicích, ale po příchodu na vojnu do Prahy v roce 1957 zvolil vojenskou kariéru a svůj fotbalový život spojil na třináct let s Duklou. Nastupoval v brýlích, nebo s kontaktními čočkami.

Dres reprezentačního A-týmu oblékl čtyřikrát. Jeho zrakový handicap byl důvodem, proč utkání v dresu se lvíčkem na prsou nebylo víc. Fotbalově na to pravé křídlo Dukly mělo bez debat. V roce 1964 si přivezl stříbrnou medaili z olympijského turnaje v Tokiu, kde Československo prohrálo až ve finále s Maďary 1:2. Jediný gól našich vstřelil ve finále právě Jan Brumovský. Stříbro z Tokia je pro něj nejcennější trofejí.

V dresu Dukly odehrál 240 ligových utkání a vstřelil 42 branek, dalších dvacet zápasů a tři branky přidal v evropských pohárech, především v Poháru mistrů evropských zemí. Šestkrát získal titul mitra a dvakrát zvedl nad hlavu Československý pohár.

Jan Brumovský vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu UK v Praze. Další etapu svého života zasvětil trenérské práci. Na Julisce působil jako hlavní trenér mládeže, poté jako asistent trenéra A-týmu Ivo Viktora. Společně s Jánem Huckem vedl Brumovský československý olympijský tým a v letech 1978 až 1980 pracoval jako asistent trenéra národního mužstva Jozefa Vengloše, podílel se tak na zisku bronzu z mistrovství Evropy v Itálii 1980.


JUDr. JOSEF KOŘÍNEK, PhDr. (24. prosince 1937)


Muž, který se prosadil ve fotbale jako hráč na nejvyšší úrovni, totéž dokázal později i jako funkcionář a navíc v civilním životě získal akademické tituly.

Ve výčtu bohaté hráčské kariéry najdeme údaje o startech v dorostenecké a juniorské reprezentaci Československa. Se Spartakem Praha Stalingrad, dnešními Bohemians 1905, slavil postup do nejvyšší soutěže, oblékal dres Motorletu i Spartaku Praha Sokolovo, dnešní Sparty Praha, kde byli jeho spoluhráči například Čtvrtníček, Hertl, Procházka, Starý, Hejský, Kraus, Svoboda a Mašek. Poté zamířil do Pardubic, kde hrál za Duklu a později postoupil do první ligy s VCHZ Pardubice a v jejich dresu absolvoval jejich jediný ligový ročník (1968/69). V dresu Pardubic také nastoupil v obou finále Československého poháru v roce 1969.

Později zastával různé funkcionářské pozice, byl předsedou Výboru fotbalového svazu Českého ústředního výboru ČSTV, předsedou Komise delegátů Řídící komise fotbalu v Čechách a například také předsedou Pardubického krajského fotbalového svazu, a to až do roku 2009.


OTAKAR DOLEJŠ (6. Ledna 1930)


Přestože jméno Otakara Dolejše je velmi výrazným způsobem spojeno s českým, respektive československým, fotbalovým hnutím, on sám tvrdí, že jeho hráčská kariéra nestojí prakticky za řeč. Každopádně jakkoliv si netykal s míčem na hrací ploše, s reportérským blokem mu to šlo náramně. Ještě před tím než v roce 1960 nastoupil jako redaktor do deníku Československý sport, byl tehdejší komunistickou mocí poslán do dolů, což do značné míry ovlivnilo jeho morální a občanské postoje v dalších letech.

To se plně projevilo po roce 1968, kdy byl po vpádu spojeneckých vojsk propuštěn a v rámci procesu normalizace mu byla na tři roky zakázána jakákoliv publikační činnost. V roce 1972 se stává redaktorem týdeníku Gól, kde působil dvacet let až do roku 1992.

Dokonalá znalost fotbalového prostředí a velmi úzké osobní vazby na celou řadu fotbalových osobností let minulých přivedly Otakara Dolejše v roce 1993 k myšlence založit ve spolupráci s tehdejším předsedou fotbalového svazu Františkem Chvalovským Nadaci fotbalových internacionálů, jejímž cílem bylo v první řadě pomáhat bývalým fotbalovým reprezentantům řešit závažné zdravotní a sociální problémy.

Otakar Dolejš se stal výkonným ředitelem Nadace a v této funkci setrval dlouhých devatenáct let. A je více méně symbolické, že na konci tohoto měsíce odchází pan Otakar Dolejš do zaslouženého odpočinku.


FOTOGRAFIE ze slavnostního ceremoniálu najdete ve FOTOGALERII


Bookmark this on Google Bookmark this on Facebook Bookmark this on Delicious submit to reddit Add this page to Mister Wong Top Články Jaggni to! Přidej odkaz na Bookmarky.cz Linkuj si ! pridej.cz pošli na vybrali.sme.skČeská fotbalová reprezentace na facebook
vstupenky
reklama
reklama
Česká fotbalová reprezentace na twitter
Česká fotbalová reprezentace na facebook
Fotbal - tv
Fanshop
Fotoreportáže
Youtube
> přihlášení
T-mobile oficiální partneři
reprezentace
Gambrinus   Hyundai Hyundai Puma
 
premium partneři
reprezentace
Hormann ČEPS
generální partner
SYNOT ligy
SYNOT hlavní partner
SYNOT ligy
Gambrinus oficiální partneři
SYNOT ligy
Tipsport  Hyundai
mediální partneři Česká televize Dnes Impuls iDnes Radiožurnál Deník Sport BigMedia iSport
oficiální přepravce SmartWings
fotbal-travel
oficiální dodavatelé Stones by Steilmann OSPAP Clarion Čedok
coca-cola Bílinská kyselka G4S Inkospor
tourism partner Czech tourism
Kontakt | Reklama na serveru | Ceník reklamy © Copyright 2000 - 2012 FAČR | Powered by WebToDate