Hlavní menu


reklama

Fotbalová asociace uctí památku fotbalistů z terezínského ghetta

V předvečer odjezdu české fotbalové reprezentace na EURO 2012, jež se uskuteční v Polsku a na Ukrajině, se FAČR rozhodla uctít památku hráčů "Terezínské ligy" – fotbalové soutěže, která se v době druhé světové války hrála v židovském ghettu v Terezíně.

Fotbalová asociace přijala záštitu nad projektem a v úterý 29. května se předseda FAČR Miroslav Pelta, generální sekretář FAČR Rudolf Řepka, společně s pamětníky Terezínské ligy a představiteli české politické scény v Památníku Terezín zúčastní slavnostního otevření výstavy, která je Terezínské lize věnovaná. Vernisáž výstavy, která je instalována ve výstavních prostorách III. dvora Malé pevnosti Terezín, se uskuteční 29. května od 12:30 hodin. Pozvány jsou další významné fotbalové osobnosti, například kapitán reprezentace z MS 2006 a EURO 2008 Tomáš Galásek a stříbrný medailista z EURO 1996 Radek Bejbl.

Tuto výstavu Památníku Terezín poskytlo izraelské muzeum Terezínského ghetta - Beit Terezín, ve kterém je expozice vystavena v posledních třech letech. V roce 2012 byla z iniciativy pana Metra Shamira památce Terezínské ligy věnována čestná lóže na nově vybudovaném stadionu ve městě Petlach Tikva.

V létě 1944 nacisté jeden ze zápasů Terezínské ligy natočili pro potřeby propagandistického filmu o životě v ghettu. Cílem tohoto filmu bylo přesvědčit svět, že o Židy je dobře postaráno, zatímco ve skutečnosti byli evropští Židé masově vražděni ve vyhlazovacích táborech. Měsíc po natáčení bylo do těchto táborů deportováno i mnoho z hráčů Terezínské ligy a jejich fanoušků.

Mezi hráči Terezínské ligy bylo i několik ligových a reprezentačních hráčů, např.Jiří Taussig (člen čs. reprezentace v letech 1946 a 1947), Pavel Mahrer (hráč DFC Prag, šestinásobný reprezentant a účastník olympijských her v Paříži roku 1924) či Tommy Karas (po válce hráč pražské Slavie).

Bookmark this on Google Bookmark this on Facebook Bookmark this on Delicious submit to reddit Add this page to Mister Wong Top Články Jaggni to! Přidej odkaz na Bookmarky.cz Linkuj si ! pridej.cz pošli na vybrali.sme.skČeská fotbalová reprezentace na facebook
vstupenky
reklama
reklama
Česká fotbalová reprezentace na twitter
Česká fotbalová reprezentace na facebook
Fotbal - tv
Fanshop
Fotoreportáže
Youtube
> přihlášení
T-mobile oficiální partneři
reprezentace
Gambrinus   Hyundai Hyundai Puma
 
premium partneři
reprezentace
Hormann ČEPS
generální partner
SYNOT ligy
SYNOT hlavní partner
SYNOT ligy
Gambrinus oficiální partneři
SYNOT ligy
Tipsport  Hyundai
mediální partneři Česká televize Dnes Impuls iDnes Radiožurnál Deník Sport BigMedia iSport
oficiální přepravce SmartWings
fotbal-travel
oficiální dodavatelé Stones by Steilmann OSPAP Clarion Čedok
coca-cola Bílinská kyselka G4S Inkospor
tourism partner Czech tourism
Kontakt | Reklama na serveru | Ceník reklamy © Copyright 2000 - 2012 FAČR | Powered by WebToDate