Kvalifikace ME žen: České fotbalistky podlehly Rakušankám

Nečekané klopýtnutí výběru trenéra Vladimíra Hrušky hodně oddálilo závěrečnou baráž o postup na ME 2013 ve Švédsku.

Jakkoli sobota 16. června přinesla českému fotbalu obrovskou radost v podobě postupu reprezentačního A-týmu do čtvrtfinále EURO 2012, český ženský fotbal nebude na toto datum vzpomínat ani trochu v dobrém. České fotbalistky totiž ten samý den v utkání kvalifikace o postup na ME 2013 ve Švédsku nepotvrdily na stadionu Viktorie Žižkov pozici mírného favorita a podlehly Rakousku 2:3.

Utkání přitom české fotbalistky začaly mnohem aktivněji než soupeřky a především průniky rychlé Petry Divišové hrozily od prvních minut. A byla to právě Petra Divišová, která po dvaceti minutách hry trefila z jasné pozice tyč a následnou dorážku Lucie Martínkové pokryla Jasmin Pfeiler v brance Rakouska.

Rakušanky postupem času vyrovnávaly hru a ve 39. Minutě poprvé udeřily, když po rohovém kopu a zmatcích před českou brankou zahrála úmyslně v pokutovém území rukou kapitánka Iva Mocová a následovala červená karta a penalta, kterou následně s přehledem proměnila Sarah Putingam.

Naděje oslabenému českému výběru svitla ještě v nastaveném čase prvního poločasu, kdy se opět po rohu prosadila hlavou Irena Martínková, ovšem svěřenkyně trenéra Vladimíra Hrušky nadějný nerozhodný stav do konce poločasu neudržely. Prakticky vzápětí česká obrana nepokryla Nadine Prohaska a ta vrátila soupeři jednobrankový náskok.

Druhý poločas se již nesl ve znamení mírné rakouské převahy, kterou v 63. minutě po hrubce mladičké brankářky Vršatové potvrdila třetí brankou Nina Burger. V samotném závěru sice Divišová ještě dokázala snížit, ale to bylo vše, na co se český tým zmohl. Rakušanky tak přeskočili český tým na druhou příčku tabulky kvalifikační skupiny a jsou mnohem blíže závěrečné baráži.

„Jsme obrovsky zklamaní. Chtěli jsme v domácím prostředí potvrdit naše barážové ambice, bohužel jsme nedokázali využít šance z úvodu zápasu. Pokud bychom šli do vedení, domnívám se, že by se utkání odvíjelo úplně jinak. Navíc vyloučení kapitánky Mocové spojené s úvodní brankou Rakušanek nás hodně rozhodilo,“ konstatoval po utkání zklamaný kouč Vladimír Hruška.

České fotbalistky odcestovaly v pondělí 18. června ráno do Dánska, kde je ve středu ve Vejle čeká další kvalifikační souboj, tentokrát se suverénem 7. kvalifikační skupiny – domácím výběrem. Šance na úspěch v tomto souboji z pohledu českého týmu jsou přitom velmi malé, tím spíš, že do Dánska neodcestovala vykartovaná kapitánka Mocová a spolu s ní taktéž Lucie Martínková a Irena Martínková, které proti Rakušankám viděly žluté karty a na další kvalifikační zápas tím pádem mají automatickou stopku.

ČR – Rakousko 2:3 (1:2)

Góly: 45. I. Martínková, 86. Divišová – 40. Putingamová (pen.), 45. Prohasková, 63. Burgerová.
Rozhodčí: Pedersenová - Steinlundová, Lokkerbergová (všechny Nor.).
ŽK: I. Martínková, L. Martínková, Voňková – Prohaska, Burger.
ČK: Mocová (39. min.).
Diváci: 300.
Sestava ČR: Vršatová – Mocová, Sedláčková, Pincová, Vyštejnová – Cahynová (65. Voňková), I. Martínková, Bertholdová (51. Danihelková), Pivoňková (87. Ringelová) – L. Martínková, Divišová. Trenér: Vladimír Hruška.