reklama

FOTO: Týmy Létajících trenérů mají za sebou více než půl roku působení

Co všechno vlastně dokázaly týmy za půl roku zvládnout, jaké byly reakce hráčů i trenérů v klubech, které navštívily?

Tato akce se týká zejména malých klubů a jejich trenérů, kteří v nich působí a mají buď základní trenérskou licenci C, nebo dokonce nemají žádnou. Přesto se starají o jednu z nejsvízelnějších a nejdůležitějších částí fotbalu. Starají se totiž o naše děti, talenty, které nás za 12-15 let mohou reprezentovat na vrcholné úrovni jako současní reprezentanti.

Projekt Létajících týmů trenérů navazuje na změny, které se udály v posledních dvou letech. Přechod na malé formy fotbalu se vším, co k tomu patří, oslovování rodičů ke spolupráci, změna zaměření v jednotlivých trenérských licencích a další detaily.

O co tedy jde?
Trenéři létajících týmů s dětmi a jejich trenéry na hřištích malých klubů ukazují zásadní směry, kterým by se měly děti a trenéři ve fotbalu ubírat. Diskutují s trenéry a přinášejí jim informace, které získali na seminářích, vyšších trenérských licencích, ale i zahraničních stážích. Tyto ukázkové tréninky jsou otevřené i pro trenéry ostatních klubů a vlastně i ostatních věkových kategorií, protože většinou to, co je náplní tréninku v přípravkách, má své podstatné uplatnění i ve starších kategoriích, i když s určitými úpravami.

Nejde však jen o to, co děti učit a co s nimi trénovat, ale výrazně záleží i na způsobu, jak to děláme. Pouhý drilový způsob, kdy děti plní přání a příkazy trenéra, by se měl stát minulostí. Cílem vzdělávání trenérů a tedy i Létajících týmů je učení pro porozumění hře. Nejde o běhání od mety k metě, ale o řešení herních situací, či trénink stavěný a vedený tak, aby děti bavil a rozvíjel jejich potenciál jako budoucích hráčů i jako lidí. Pokud trénink děti baví, déle se vydrží soustředit, více přemýšlí, co a proč dělají a rozvíjí se současně herní dovednosti a herní myšlení. Je to cesta, jak vychovat více tvořivých hráčů, na což jsme v minulosti byli hrdí. To však ještě bývalí reprezentanti trénovali nejen při organizovaném tréninku, ale stejně vydatně, ne-li vydatněji i na hřišti v místě svého bydliště se svými kamarády. Tomu se má přiblížit organizace fotbalu dětí i způsob vedení trenérem. Metod, které k tomu pomáhají, je více a během vystoupení Létajících týmů trenérů je nelze všechny dobře ukázat. „Za organizátory jsem rád, že v dotaznících, které po trénincích Létajících týmů rozdáváme a následně vyhodnocujeme, mnoho z účastníků odpovídá, že je ukázky oslovily natolik, že by rádi navštívili další trenérské kurzy“, prozradil Antonín Plachý z Trenérsko – metodického úseku FAČR.

A jak tedy první půlrok působení Letajících trenérů vypadal?
V každém kraji se vedoucím skupiny Létajících trenérů stal profesionální trenér mládeže (PTM), který s dalšími vybranými odborníky daného kraje postupně navštěvovali především menší kluby. V současné době působí po celé ČR 76 těchto profesionálních trenérů, kteří se snaží předat své bohaté trenérské zkušenosti kolegům v menších klubech. Jejich činnost za sebou už po tak krátké době zanechala výraznou stopu, protože již bylo navštíveno více než 150 klubů, nejvíce pak v krajích Plzeňském, Libereckém a Jihočeském, ve kterých se v každém uskutečnilo okolo 20 akcí. Přítomným trenérům jsou navíc rozdána i metodická DVD, ze kterých mohou dále čerpat nové zkušenosti a využívat je ve své práci s mládeží.

Počty akcí v jednotlivých krajích:
PRAHA 11
STŘEDOČESKÝ 15
PLZEŇSKÝ 22
KARLOVARSKÝ 7
ÚSTECKÝ 9
LIBERECKÝ 17
KRÁLOVÉHRADECKÝ 13
PARDUBICKÝ 3
JIHOČESKÝ 21
VYSOČINA 13
JIMOHOMORAVSKÝ 8
ZLÍNSKÝ 13
OLOMOUCKÝ 8
MORAVSKOSLEZSKÝ 12

CELKEM 162

V drtivé většině případů byly reakce na návštěvy Létajících trenérů maximálně pozitivní, na trenérech z klubů nižší výkonnostní úrovně byla vidět touha a chuť po zdokonalení se ve své trenérské práci a zachycení alespoň části z moderních trendů práce s mládeží. Petr Zapletal ze Zlínského kraje k reakcím na působení jeho týmu odpověděl: „Reakce trenérů a přítomných rodičů byly pozitivní. Jsem přesvědčen, že spoustu podnětů na práci s nejmenšími si s uskutečněných ukázkových tréninkových jednotek odnesli.“ Velmi podobně se vyjádřil i Jiří Kovárník z Pardubického kraje: „Přítomní trenéři určitě berou naše ukázky jako přínos, tréninkové jednotky se jim velmi líbily, stejně jako následná beseda s trenéry, která se většinou výrazně protáhla, neboť dotazů byla spousta, hlavně od začínajících trenérů bez licence.“

Do tréninkových jednotek jsou většinou zapojeni děti z klubů, ve kterých se akce pořádá, ale všichni doufáme, že jde pouze o úvodní ostych. Až se Létající trenéři stanou tradiční součástí tréninkového procesu v naší republice, měly by mít tyto skvělé akce širší ohlas a zapojovat se budou nejen děti, kterých se např. v kraji Vysočina v obci Štoky zúčastnilo na 40, ale i trenéři z daného okolí. Tato slova potvrzuje např. Karel Havlíček, PTM Královéhradeckého kraje: „Našich tréninků se prozatím účastnili většinou hráči z daného klubu, u trenérů ale byla situace lepší a setkali jsme se s kolegy ze širšího okolí. Jednoho tréninku se zúčastnila i zástupkyně z řad trenérek, a to v Solnici paní Kadavá, která navíc byla jednou z nejaktivnějších diskutujících.“

Mimo fotbalových zkušeností a zážitků si aktéři tréninků Létajících trenérů odnášejí i další, které často i vyvolají úsměv na tváři a jasně to dokresluje přátelskou atmosféru, která zde v naprosté většině vládne. Pavel Hudeček, PTM Plzeňského kraje se pochlubil, že za dobře odvedenou práci dostal za odměnu od místních trenérů pozvání na večeři, na dalším místě se za odměnu pekly koláčky. Ondřej Machala ve Zlínském kraji zase prozradil, že občas domácí trenéři strhnou závěrečnou diskusi jiným směrem, řešena začala být např. problematika mytí jablek, jinde si zase samotné děti s humorem stěžovaly, že jsou z přítomnosti profesionálních trenérů nervózní, a proto jim nejde trefit branku.

Kontakty v jednotlivých krajích:
PRAHA - Mgr. Zdeněk Srba - srba@fotbalpraha.cz
STŘEDOČESKÝ - Ing. Milan Kormaník - skfs-kormanik@cstv.cz
PLZEŇSKÝ - Mgr. Pavel Hudeček - pavel_hudecek@seznam.cz
KARLOVARSKÝ - Ladislav Buday - l.buday@cstv-kv.cz
ÚSTECKÝ - Mgr. Vít Raszyk - V.Raszyk@seznam.cz
LIBERECKÝ - Jiří Štol - stol.lkfs@seznam.cz
KRÁLOVÉHRADECKÝ - Karel Havlíček - havlicek.charlie@seznam.cz
PARDUBICKÝ - Jiří Kovárník - kovys@volny.cz
JIHOČESKÝ - Mgr. Tomáš Maruška - tmaruska.jckfs@centrum.cz
VYSOČINA - Mgr. Roman Kučera - kucera.roman@quick.cz
JIMOHOMORAVSKÝ - Stanislav Schwarz - schwarzstanislav@seznam.cz
ZLÍNSKÝ - Petr Zapletal - zapletal@kfszlin.cz
OLOMOUCKÝ - Oldřich Vitonský - Vitonsky.Oldrich@seznam.cz
MORAVSKOSLEZSKÝ - Mgr. Radim Zajíc - zajic@mskfs.cz


FOTOGRAFIEPřipravil Michal Blažej


Bookmark this on Google Bookmark this on Facebook Bookmark this on Delicious submit to reddit Add this page to Mister Wong Top Články Jaggni to! Přidej odkaz na Bookmarky.cz Linkuj si ! pridej.cz pošli na vybrali.sme.sk
Seznam příloh

14.10.2012 Létající týmy trenérů - plakát 1195901 B


Termínová listina kurzů
a akcí TMÚ FAČR

Doškolování trenérů

Metodická videa
Létající trenéři
Vzdělávání trenérů na krajích a okresech
UEFA- základní tréninková cvičení
animovaný zásobník cvičení a her pro inspiraci
www.trenink.com
www.gol.cz
Fotbalová cvičení, tipy a prostředky k inspiraci trenérům všech kategoriíodborný časopis pro trenéry a učiteleOdborná sportovní a fotbalová literatura, DVD


reklama
reklama
Česká fotbalová reprezentace na twitter
Česká fotbalová reprezentace na facebook
Fotbal - tv
Fanshop
Fotoreportáže
Youtube
> přihlášení
T-mobile oficiální partneři
reprezentace
Gambrinus   Hyundai Hyundai Puma
 
premium partneři
reprezentace
Hormann ČEPS
generální partner
SYNOT ligy
SYNOT hlavní partner
SYNOT ligy
Gambrinus oficiální partneři
SYNOT ligy
Tipsport  Hyundai
mediální partneři Česká televize Dnes Impuls iDnes Radiožurnál Deník Sport BigMedia iSport
oficiální přepravce SmartWings
fotbal-travel
oficiální dodavatelé Stones by Steilmann OSPAP Clarion Čedok
coca-cola Bílinská kyselka G4S Inkospor
tourism partner Czech tourism
Kontakt | Reklama na serveru | Ceník reklamy © Copyright 2000 - 2012 FAČR | Powered by WebToDate