Devatenáctce nevyšla první půle a děvčata podlehla domácím Finkám

Úvodní dva duely první fáze kvalifikace ME se svěřenkyním trenéra Čermáka podařily. Po výhře nad Faerskými ostrovy a Moldávií dnes čekal na děvčata domácí celek. Finky i Češky měly jistotu postupu, ve hře byla lepší pozice do další fáze kvalifikace.

Statistika utkání

Česká republika "19" - Finsko "19" 1:3 (0:3)

Góly: 60. Svitková - 36. Tunturiová, 43. Nevalampiová, 44. Saastamoinenová
ČR: Vršatová – Dlasková, Fojtíková, Bažoutová, Jablončíková – Hloupá (26. Kinclová), Tauberová (46. Kristýnová), Bužková, Krejčiříková – Rychtarová (76. Pacandová), Svitková. Trenér Petr Čermák.

První minuty byly opatrné z obou stran a ani jeden z celků se nedostal do nějaké výraznější brankové příležitosti. Až ve 13. minutě zahrozily domácí Finky a Franssiová hned trefila břevno naší branky. V průběhu prvního dějství nahradila na naší straně Hloupou Kinclová. Po půl hodině hry měly Finky další příležitost, ale Vršatová předvedla proti Saastamoinenové. Na druhé straně zkoušela otevřít skóre Svitková, ale nemířila přesně. Ve 36. minutě se ale dostaly domácí hráčky do vedení. Hakalové nahrála Tunturiová a ta překonala Vršatovou. Střelkyně úvodní branky byla při chuti, její další pokus ale skončil mimo tyče naší branky. Před pauzou přišla další branka v naší síti. Nejdříve trefila Kuikkaová břevno a následně se trefila čerstvě vystřídaná Nevalampiová. Češkám nevyšel závěr poločasu a ještě než se šlo do šaten, skóre bylo pro domácí 3:0. Třetí trefu přidala Saastamoinenová.

O přestávce poslal trenér Čermák do hry Kristýnovou místo Tauberové. Češky po přestávce začaly aktivně, pokus Bažoutové mezi tři tyče nezamířil, Kristýnovou vychytala Sääteläová. Do sítě nezamířila ani střela Krejčiříkové. Přesně nemířila ani o chvilku později Dlasková. Češky dokázaly svůj tlak přeměnit v branku, kterou po přihrávce Krejčiříkové vstřelila Svitková. Tlak Češek pokračoval a hrálo se více před brankou domácích. Svitková mířila mimo branku a Kinclová nepřekonala Sääteläovou. V další české šanci se ocitla Kristýnová, ale ani její pokus nebyl přesný. Trestný kop po faulu na Jablončíkovou zahrávala Krejčiříková, její pokus ale mezi tyče nezamířil. Ani další střela Krejčiříkové v brance neskončila. K dalšímu trestnému kopu se postavila Svitková, jeji pokus byl ale nepřesný. V závěru utkání měla dobrou příležitost Jablončíková, ovšem Sääteläová byla připravená a skórovat nepovolila. Na druhé straně zahrozila Kuikkaová, její pokus ale skončil mimo branku. V nastaveném čase mohla snížit Krejčiříková, ale ani ta finskou brankářku neprostřelila.

Česká děvčata tak obsadila ve skupině druhé místo právě za Finskem a postupují do další fáze kvalifikace na ME.

Hodnocení trenéra Petra Čermáka

"Bohužel utkání poznamenal náš desetiminutový výpadek v závěru prvního poločasu, kdy jsme po hrubých individuálních chybách inkasovaly tři branky. Po přestávce jsme hře jasně dominovali a domácí k ničemu nepustili. Z naší převahy a kombinace jsme si vytvořili několik šancí, ale k brance vedla pouze jediná. V utkání jsme byli lepším celkem, ale soupeřky potrestaly naše chyby. Jsem rád, že jsme si vyzkoušeli nové věci i po prostřídání, bohužel dnes jsme se nedokázali prosadit z pozic, ve kterých jsme v minulých utkáních byli úspěšní. Z chyb v defenzívě se musíme poučit."