Reprezentace

reklama

Trenér jedenadvacítky Dovalil: Budoucnost reprezentace není černá

Ve stínu, který vrhá vyřazení z účasti na MS na český fotbal, se ztratily zajímavé výsledky na turnaji reprezentací do dvaceti let v Nizozemsku. Výběr Česka porazil Nizozemsko 1:0, remizoval bez branek s Tureckem, když před koncem neproměnil pokutový kop, a na závěr dokázal remizovat 1:1 s Německem, které předtím porazilo Turky 3:0 a Nizozemsko 4:0. Na podrobnosti jsme se zeptali Jakuba Dovalila, který tým vedl.

K dispozici jste měl kombinovaný výběr, ve kterém byl nejzkušenější Tomáš Kalas, ale hráči z Gambrinus ligy byli v menšině, převládali fotbalisté hrajicí pravidelně Juniorskou ligu. Výsledky známe, jak ale hodnotíte srovnání po výkonnostní stránce?
"S Nizozemskem se nám tradičně v mládežnických kategoriích daří. Je to tím, že mají jasný herní systém, na který se dá udělat taktika a pak je to o přesném plnění úkolů. Pokud hráči splní, co mají, jsou Nizozemci zranitelní. Turci bývají ve všech mládežnických kategoriích tradičně silní, ale i s nimi jsme byli lepší a měli více šancí i tu penaltu. Škoda, že v té chvíli už na hřišti nebyli určení exekutoři... Krok jsme ale dokázali držet i s Němci, těší mě, že jsme dovedli vyrovnat nepříznivý stav. Celkově mohu být s touto prověrkou na vysoké úrovni spokojen, ukázala, že máme širší zásobárnu hráčů i v ročníku 1993 a mladším, někteří by mohli připadat v úvahu i pro evropský šampionát jednadvacitek, který pořádáme v roce 2015 v Česku a je kvalifikací na olympiádu v Rio de Janeiru."

Ta je v roce 2106 a pravidla MOC říkají, že s výjimkou tří starších mohou startovat hráči ročníku 1993 a mladší. O to zajímavější byl nedávný turnaj.
"Ano, to pravidlo jsme pocítili před dvěma léty, kdy jsme hráli na ME jednadvacítek o účast na OH v Londýně a vice než polovina hráčů věděla, že když vybojuje postup, tak tam hrát nebude. Taková pravidla ale platí pro všechny evropské země..."

Při posledním srazu reprezentace se nechal slyšet brankář Petr Čech, že je potřeba něco dělat s mládeží. Vzpomínal na dvě skvělé generace jednadvacítek z let 2000 a 2002. Souhlasíte?
"Souhlasím, že v těchto letech jsme měli špičkovou jednadvacítku, která získala stříbro a zlato. Byli tam fotbalisté, kteří se pak prosadili ve velkých evropských klubech, třeba namátkou Čech, Jankulovski, Baroš, Ujfaluši, Grygera, či Hübschman a patřili k oporám národního týmu. Ale tak trochu se bere jako samozřejmost a myslím, že i nedoceňuje skutečnost, že podobně je to teď s týmem, který v roce 2011 postoupil do semifinále ME jednadvacítek v Dánsku. Vždyť prošel kvalifikací bez prohry, a to tam měl Německo i Island, postupující z druhého místa, jehož tehdejší hráči patřili teď k oporám áčka a vybojovali postup do play off MS. Ve skupině se Španělskem, Anglíí a Ukrajinou také nebylo snadné postoupit a podařilo se. To nebyla náhoda, ti kluci meseli mít kvalitu a ukazuje se, že se prosazují i dále."

Jenže asi ne tak výrazně, jako ti před více než deseti léty...
"Je jiná doba. Je ekonomická krize, která zasáhla i zahraniční kluby, zvažující nyní každou investici. Je tu nástup obrovského množství talentů nejen z tradiční Jižní Ameriky, ale hlavně z Afriky. Prasazují se i talenty ze zemí jako je Bosna a Hercegovina, nově Belgie. Prostě konkurence se násobně zvýšila a je těžké, aby se hráč vůbec do zahraničí dostal a ještě těžší, aby tam pravidelně hrál. A dostat se do špičkového klubu znamená být superkvalitní. Ale při pohledu na soupisku narodního týmu je evidentní, že hráči z "dánské" jednadvacítky se prosazují ve velké míře."

Teď jich trenér Josef Pešice povolal osm a šest nasadil do hry. A to byli další ve hře o nominaci. To je slušné procento, že?
"Jistě, z těch, kteří tehdy patřili k oporám týmu, teď reprezentovali Suchý, Dočkal, Václav Kadlec, Kozák, Pekhart, Mazuch, Čelůstka a Hořava. Vaclík se musel omluvit pro zranění, těžké zranění zbrzdilo progres Chramosty, na hraně nominace je Morávek, který mohl být také dál, nebýt zranění. O reprezentaci si říkají i Vácha či Řezník. Většina těchto hráčů se rve i o místo v užším kádru zahraničních klubů."

Takže není přesné konstatování, že mládež, včetně jednadvacitky, nemá výsledky a je potřeba s tím něco dělat?
"Vždy se dá něco zlepšovat. Ale když připomenu výsledky jednadvacitky, tak musím kostatovat, že hrála v kvalifikacich na ME 2011 a 2013 celkem dvacet zápasů. Z toho patnáct vyhrála, čtyři remizovala a prohrála jediný - baráž s Ruskem 0:2 vloni na podzim doma, když chyběli Kalas, Krejčí a Valeš. Ta jediná prohra tým stála účast na letošním ME v Izraeli. Není náhodou, že v koeficientu jednadvacítek je Česko za poslední čtyři roky, tedy za dvě kvalifikační období, na druhém místě v Evropě, hned za Španělakem."

Není signálem, že dříve častěji dosahovaly na medaile družstva Česka do sedmnácti a devatenácti let?
"I tady konkurence roste, teď v právě probíhající kvalifikaci reprezentačních devatenáctek se nedostala Francie ani ze základní fáze a Itálie se spoléhá, že postoupi alespoň jako "šťastný poražený ". Ale i tady máme úspěchy. Před dvěma léty hrála sedmnáctka na mistrovství svéta a ve stejném roce devatenácka skončila druhá v Evropě a někteří její hráči maji pevné misto v lize, v silné Spartě. I tam je slibný potenciál. Myslím, že pod dojmem nepovedené kvalifikace vidíme budoucnost našeho reprezentačního fotbalu až moc černě. Ano, nemáme superhvězdy, jakými byli Nedvěd, Poborský či Koller, ale máme kvalitu ve fotbalistech, kteří patřili v soubojích se svými vrstevniky v Evropě k nejlepším. A začínají se prosazovat i v národním týmu."

Bookmark this on Google Bookmark this on Facebook Bookmark this on Delicious submit to reddit Add this page to Mister Wong Top Články Jaggni to! Přidej odkaz na Bookmarky.cz Linkuj si ! pridej.cz pošli na vybrali.sme.skČeská fotbalová reprezentace na facebook
reklama
reklama


reklama
dres ČR
mikina ČSSR
Triko Czech republic Dámské

reklama
Česká fotbalová reprezentace na twitter
Česká fotbalová reprezentace na facebook
Fotbal - tv
Fanshop
Fotoreportáže
Youtube
> přihlášení
T-mobile oficiální partneři
reprezentace
Gambrinus   Hyundai Hyundai Puma
 
premium partneři
reprezentace
Hormann ČEPS
generální partner
SYNOT ligy
SYNOT hlavní partner
SYNOT ligy
Gambrinus oficiální partneři
SYNOT ligy
Tipsport  Hyundai
mediální partneři Česká televize Dnes Impuls iDnes Radiožurnál Deník Sport BigMedia iSport
oficiální přepravce SmartWings
fotbal-travel
oficiální dodavatelé Stones by Steilmann OSPAP Clarion Čedok
coca-cola Bílinská kyselka G4S Inkospor
tourism partner Czech tourism
Kontakt | Reklama na serveru | Ceník reklamy © Copyright 2000 - 2012 FAČR | Powered by WebToDate