Dívčí výběr do 17 let se nakonec ME neprobojoval

Český výběr žen do sedmnácti let čekalo závěrečné utkání 3. kvalifikační skupiny elitní fáze kvalifikace ME, ve kterém se naše dívky utkaly se stejně starým výběrem Portugalska. Češky k postupu potřebovaly vyhrát a čekat na ztrátu Italek. V případě výhry italského výběru musely svěřenkyně Evy Haniakové vyhrát o pět branek, aby postoupily jako nejlepší celek z druhého místa.

Česká republika "17" - Portugalsko "17" 1:1 (1:1)

Góly: 12. Stárová – 25. Silvaová, 54. Cardosová
ŽK:24. Braunerová - 13. Gomes

Sestava ČR: Vaníčková – Braunerová, Majerová, Králová, Čížková – Mášová (45. Veselá), Stárová, Janíková, Kovaříková – Sehnálková - Křivská. Trenér: Eva Haniaková.

Češky se do domácích pustily velice zhurta a hned ve čtvrté minutě měla velkou šanci kapitánka Majerová. Brankářka Portugalska byla úspěšná i v deváté minutě proti zakončení Kovaříková. Na střelu Stárové už ale Berradasová byla krátká a naše děvčata šla do vedení. O minutku později se musela vytáhnou Vaníčková zákrokem proti Silvaové. Česká brankářka udržela čisté konto i po střele Cordeirové. Franciska Cordeirová zaměstnala Vaníčkovou i po dvaceti minutách, Češky ale neinkasovaly. Naše děvčata také nechaly vyniknout portugalskou brankářku, konkrétně Sehnálková na Barradosovou nevyzrála. Bohužel vyrovnání přišlo z trestného kopu ve 25. minutě, trefila se Silvaová. Následné minuty přinesly uklidnění a šance vystřídaly fauly a trestné kopy. Až 36. minuta přinesla další příležitost na naší straně, Majerová však z trestného kopu brankářku nepřekonala.

Sedm minut po pouze mohla strhnou vedení na českou stranu Kovaříková, ovšem Barradosová byla v souboji úspěšnější. Na druhé straně vyšla také ze souboje lépe brankářka, Fongová proti Vaníčkové neuspěla. Po hodině hry měla šanci Sehnálková, ale minula branku. Bylo cítit, jak důležité utkání se hraje a oba celky cítily šanci na postup. I díky tomu bylo k vidění mnoho faulů na obou stranách. Až v závěrečných minutách bylo rušno, bohužel ale před naší brankou. Nejdříve Pereirová minula a za pár okamžiků ji napodobila i Silvaová. V nastaveném čase měla možnost ještě Králová, ale branku také netrefila.

Hodnocení trenérky Evy Haniakové

"Myslím si, že ostudu jsme v Portugalsku určitě neudělaly. Dnes jsme se již musely spoléhat na výsledky i jiných celků. Skupina byla velmi vyrovnaná a nakonec se štěstí přiklonilo k Italkám. Škoda prohry v prvním utkání právě s Itálií, kde jsme nebyly asi plně koncentrované po cestě. Domácí Portugalky měly hodně houževnatý tým, který zde neprohrál. Hráčky samozřejmě nepostup oplakaly, jelikož jsme si věřily, ale dnes to již nebylo jen v našich rukou. V samotném utkání jsme neproměnily tři velké šance, kdy domácí podržela brankářka."

Česká republika - Portugalsko 1:1

Italky tak díky výhře nad Dánskem 2:1 slaví vítězství ve skupině a postup na ME. Češky nakonec končí v tabulce na třetím místě.