Evropské soutěže

Viktoria Plzeň zakončila podzimní sezonu první výhrou v základní skupině Ligy mistrů. Zápas s CSKA Moskva otočila z 0:1 na 2:1 a z třetího místa skupiny si zajistila postup do jarní fáze Evropské ligy.

Plzeňští se stali se prvním českým klubem, který přezimuje v pohárech třetí rok po sobě.

Viktoria přitom prohrávala po gólu Musy, ovšem po vyloučení hostujícího Dzagojeva skóre v poslední čtvrthodině otočila. Nejprve srovnal Kolář a vítězný gól dal v poslední minutě Wágner. Plzeň se tak postupem v posledním zápase stylově rozloučila s koučem Pavlem Vrbou, který odchází k reprezentaci.

Západočechům stačilo k postupu vyhrát 1:0 či 2:1, a tak se nemuseli hned od úvodu pustit do bezhlavého útočení. I tak byli domácí v první půlhodině aktivnější. Jako první zahrozil v desáté minutě Kolář, jehož střela z dálky o kousek minula pravou tyč.

Plzeňští se dál snažili tlačit, opravdu velkou šanci ale měli až v 27. minutě. Petržela zachytil míč po špatné rozehrávce hostující obrany, přihrál Teclovi, který si udělal prostor, ale Akinfejev jeho přízemní střelu k tyči stačil vytáhnout na roh. CSKA spoléhal převážně na brejky a po jednom z nich mohl v 31. minutě otevřít skóre. Musa přelstil ofsajdovou past a postupoval sám na Kozáčika, slovenský gólman ale Viktorii podržel. Vzápětí se hnal Musa ze strany na plzeňskou branku znovu a tentokrát ho zablokoval Procházka.

Plzeňští po nadějné půlhodině na chvíli vypadli z tempa a další šanci už si do konce první půle nevytvořili. Až na startu druhého dějství, s výjimkou několika standardních situací, z něj ale nic nevytěžili.

Loučící se trenér Vrba poslal na trávník Kovaříka místo Ďuriše, jako důležitější se ale ukázalo nasazení hostující Hondy o chvíli předtím. Japonský reprezentant v 65. minutě zacentroval ze strany a Musa hlavičkou zblízka překonal Kozáčika. Plzeň v tu chvíli potřebovala vstřelit k postupu do Evropské ligy dva góly. Hned za dvě minuty jí ale svitla naděje, když hostující Dzagojev dostal za úmyslný faul na Procházku červenou kartu.

Vrba posílil útok o Bakoše a Plzeň uzamkla soupeře před vápno. Rajtoralovu ránu ještě přizvedla hostující obrana nad a Limberského střelu tečoval jeden z domácích hráčů do sítě z ofsajdu. V 76. minutě už ale Viktoria srovnala, Horváthův centr umístil hlavou do sítě Kolář.

Postupový druhý gól mohl v 82. minutě vstřelit Procházka, jenže trefil Ignaševiče. Vrba nasadil do hry Wágnera a nakonec si mohl k tomuto kroku gratulovat. První šanci ještě poslal hlavou vedle, ale v 90. minutě si zpracoval Rajtoralův centr a napálil míč k tyči. Vrba tak mohl po závěrečném hvizdu zažít vítěznou rozlučku s Plzní.

FC Viktoria Plzeň - CSKA Moskva 2:1 (0:0)

Góly: 76. Kolář, 90. Wágner - 65. Musa.
Rozhodčí: Skomina - Arhar, Ul (všichni Slovinsko).
ŽK: Procházka, Bakoš - Ščennikov.
ČK: 67. Dzagojev, 90.+3 Wernbloom.
Diváci: 11 205.
Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Čišovský, Procházka, Limberský - Hořava, Horváth - Petržela (70. Bakoš), Kolář, Ďuriš (58. Kovařík) - Tecl (82. Wágner). Trenér: Vrba.
CSKA Moskva: Akinfejev - Karavajev, A. Berezuckij, Ignaševič, Ščennikov - Milanov (73. Zuber), Wernbloom - Tošič (53. Honda), Dzagojev, Elm - Musa (90.+1 Vitinho). Trenér: Sluckij.