Na úvod Memoriálu Valerije Granatkina osmnáctka prohrála s Japonskem

První utkání v ruském Petrohradu se svěřencům Miroslava Soukupa nevydařilo a prohráli s Japonskem 1:3. Na první branku soupeře ještě odpověděl svou trefou Toml, na další dva japonské zásahy už však český výběr reagovat nedokázal.

Japonsko "18" - Česká Republika "18" 3:1 (1:0)

Góly: 67. a 71. Watanabe, 19. Nakano - 55. Toml

Sestava ČR: Vorel - Šíša (46. Suchan), Toml, Kodr (70. Rys), Honiš - Kulhánek, Takács (46. Šural), Helešic - Zorvan, Schick (46. Schotkowski), Danis. Trenér: Miroslav Soukup.

Hodnocení trenéra Miroslava Soukupa

"My jsme sehráli první utkání asi s nejtěžším soupeřem skupiny a možná i na celém turnaji, s nám již dobře známým Japonskem. V minulém utkání na Memoriálu Václava Ježka jsme dokázali tento tým porazit, tentokrát nám prohru vrátili. Dnešní sestava však byla velmi odlišná, hráli pouze tři stejní hráči a absence některých hráčů jako je Buchvaldek nebo Matějů byla znát, to jsou to rozdílový hráči. Myslím, že projev Japonska byl podobný, my jsme ve srovnání s minulým utkáním byli asi méně připravení. Japonci vypadali, jako by neměli žádnou pauzu, která u nás přes svátky byla a na hře to bylo znát. Pauza od posledního mistrovského utkání se projevila a vypadali jsme především na začátku utkání ospale. Zápas nevyzněl dobře z více důvodů, nejdříve jsme ztratili Galušku, který si na tréninku podvrtl kotník a je do konce turnaje mimo, stejně tak si včera Breda natáhl sval a museli jsme řešit výměnu těchto hráčů, dodatečně nominováni tak byli Kodeš z Teplic a Mlčák ze Zlína.

Hned ve 2. Minutě nám Japonci zaběhli za obranu a Helešic fauloval, pokutový kop naštěstí Vorel chytil a udržel nás ve hře. Celý první poločas ale byl hodně vlažný a Japonci nás přehrávali rychlostí kombinace a pohybu, tady se ukázala jejich největší síla. Z jedné brejkové situace nám Japonci dali v 19. Minutě na 1:0 a celý poločas se poté nesl v tomto duchu. My jsme se snažili zachytávat kombinaci Japonců a hrozit z brejků, případně standardek, kde jsme měli výškovou převahu.

Do druhé půle jsme udělali několik změn, některé věci jsme si vyříkali a prvních patnáct minut bylo dobrých, měli jsme řadu standardních situací a podařilo se nám i Tomlem vyrovnat na 1:1. V této fázi to vypadalo, že bychom mohli utkání i otočit, ale nakonec jsme na zvýšenou aktivitu dopředu doplatili, protože se nám mírně otevřela obrana a velmi rychlí hráči Japonska se dokázali prosadit dvěma brankami během čtyř minut a otočili utkání ve svůj prospěch. Závěrečná patnáctiminutovka se už spíše dohrávala, hráli jsme pouze v deseti hráčích, protože jsme měli zraněného Zorvana a navíc Danis měl silné křeče, my už jsme nemohli dále střídat a v tomto stavu nebylo možné zápas otočit, Japonci si už utkání pohlídali. Jednoznačně rozhodla připravenost na první utkání, Japonci byli velmi dobře připravení. Další utkání sehrajeme v pondělí s Azerbajdžánem, který vedl 1:0 s Řeckem, Řekové ale v samém závěru vyrovnali. Dnes nám ještě přiletí náhradníci za zraněné hráče a budeme v plném počtu, tak uvidíme, zda nám i vyšší počet hráčů pomůže k lepším výsledkům."

Rusko - Moldávie 4:1

Další zápas čeká český výběr v pondělí 6.1. od 12:00 (9:00 SEČ) s týmem Azerbajdžánu na stadionu Peterburgsky SCC.