Reprezentace žen do 19 let podlehla v kvalifikaci na ME i Belgii

Po jednom dni volna čekalo na český výběr dívek do 19 let druhé utkání Elitní fáze kvalifikace ME, ve kterém se představila naše děvčata proti domácí Belgii.

Statistika utkání

Česká republika "19" - Belgie "19" 1:2 (1:0)

Góly: 10. Hloupá – 56 Michez, 68. De Caigny
Sestava ČR: Votíková – Dlasková, Němečková, Bažoutová, Sehnálková (46. Fojtíková) – Hloupá, Bužková, Jášová, Svitková (75. Stárová) – Černá (58. Křivská), Szewieczková. Trenér Petr Čermák.

Trenér Čermák nemohl počítat s kompletním kádrem. Ani na lavici náhradníků se neobjevila zraněná Jablončíková a karetní trest nepustil do utkání Krejčiříkovou.

Samotné utkání se odehrálo na belgickém národním stadionu pro 50 tisíc diváků, který mimo jiné hostil i Mistrovství Evropy v roce 2000. Hned od úvodních okamžiků utkání bylo rušno na obou stranách. Češky nevyužily zahrávání rohového kopu, v naší brance pak předvedla dobrý zákrok Votíková. Již v 5. minutě uviděla žlutou kartu kapitánka Bažoutová a pro zbytek utkání si musela dávat pozor. Velká radost propukla v českých řadách v desáté minutě. Síť za domácí brankářkou Vanhauwaer rozvlnila Lucka Hloupá. Hned za několik okamžiků měly šanci i Belgičanky, Bára Votíková se však překonat nenechala. Po čtvrt hodině hry se objevila ve velké šanci domácí Michez, ale naštěstí pro nás nemířila přesně. Přesně nemířila ani Leynen, a tak Češky dále vedly. Belgičanky stále byly nebezpečné, další zákrok si tak musela připravit Votíková.

Český celek zavelel do útoku a střela Terezy Szewieczkové byla zblokována. Z rohového kopu se Češky neprosadily. Brankářka Votíková byla v permanenci i ve 26. minutě, avšak ani Van Gorp si na ni nepřišla. Před přestávkou ještě Belgičanky zahrávaly několik rohových kopů, i tak šly Češky do šaten za jednobrankového vedení.

Do druhého dějství nahradila Aneta Fojtíková Markétu Sehnálkovou. V první příležitosti se ocitla Belgičanka Michez, mezi tyče ale svůj pokus nevyslala. 53. minuta přinesla nebezpečí pro naši branku, střelu Wajnblum však dokázala obrana zblokovat. Bohužel v 56. minutě bylo vyrovnáno. Za domácí se trefila Michez po přihrávce Van Den Bergh. Trenér Čermák reagoval střídáním a do hry poslal poprvé v elitní fázi Karolínu Křivskou, která nahradila Franny Černou. Po hodině hry opět předvedla skvělé zákroky Bára Votíková. Nepřekonala ji ani Leynen ani Wajnblum. V 68. minutě už ale Belgičanky rozvlnily síť podruhé v utkání a otočily tak vývoj skóre na svoji stranu. Po příhrávce Van Wynendaele rozesmutněla české barvy De Caigny. Smůla stála při Kateřině Svitkové, která mohla vyrovnat, ale v 70. minutě trefila jen břevno. Šance měla i Belgie, Leynen ale neuspěla. Ani při Dlaskové nestálo v 78. minutě štěstí a svoji šanci neproměnila. Smůla se lepila na české kopačky a hlavně na kopačku Antonie Stárové, která o minutu později trefila také jen břevno domácí branky.

Naše děvčata tak neudržela vedení ani ve druhém utkání kvalifikace a po prohře 1:4 s Německem podlehly i Belgičankám 1:2. V závěrečné fázi utkání měl náš celek smůlu, když mířil dvakrát do břevna. V posledním střetnutí změří síly děvčata se stejně starým výběrem Ukrajiny. Naše čtvrteční soupeřky podlehly Belgii 1:3 a dnes prohrály vysoko 0:7 s Německem. Naše západní sousedky se utkají s domácí Belgií o první místo ve skupině, zajišťující postup na závěrečný šampionát.

Hodnocení trenéra Petra Čermáka

„V prvním střetnutí jsme narazili na silné Německo, které udělalo další skok ve svém vývoji a patří k favoritům na vítězství celé kategorie. Chtěli jsme hrát určitou hru, ale dvě rychlé branky všechno změnily a holky se dostaly do určité letargie, kterou v utkání s takovým soupeřem můžete jen těžko zvrátit. Dnes s Belgií jsme odehráli takový divný zápas. Před půl rokem jsme spolu hráli v přípravě a od té doby udělaly soupeřky velký posun. I když jsme vedli, utkání se najednou změnilo v naše nakopávání a nedokázali jsme podržet míč. Chyběl nám důraz, dávali jsme soupeři mnoho prostoru a nechali ho kombinovat. Nedokázali jsme si ani poradit s dlouhými míči a dvakrát jsme inkasovali. Měli jsme takové pološance, dvě trefená břevna, ale nic se neujalo. Chyběla nějaká velká příležitost. Musím říci, že dnes jsme zaostali za soupeřem v mnoha věcech a mrzí mě, že naše holky nezachytily současný trend, aby na sobě více pracovaly. Již jsem o tom mluvil před odjezdem a nyní se mi vše ukazuje. Tímto se neomlouváme, je to zkrátka fakt a do budoucna musíme více pracovat. Ještě nás čeká ve čtvrtek poslední utkání s Ukrajinou, před kterou je potřeba zmobilizovat síly, dát se do kupy, odpočineme si a připravíme ještě nějaký trénink. Ve čtvrtek chceme vyhrát a získat nějaké body do koeficientu.“