Hlavní menu


reklama

Pelta a Damková se sešli s delegáty profesionálních soutěží

Nebojte se rázného postupu a v krajním případě i ukončení zápasu nejvyšší soutěže, pokud se na stadionech objeví jakékoliv násilné scény či výhružné projevy agresivních fanoušků. Takový vzkaz v pondělí zazněl od předsedy FAČR Miroslava Pelty a předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damkové k 27 delegátům, kteří dohlížejí na zápasy českých profesionálních soutěží.

Pro vedení FAČR, které ve společném boji proti násilí na stadionech hodlá úzce spolupracovat i s jednotlivými kluby, je klíčový nekompromisní postup proti třem typům excesů: všeobecnému násilí na stadionech, výhrůžným či morbidním pokřikům a transparentům a nakonec také použití „velké“ pyrotechniky s nebezpečnými dělbuchy a dýmovnicemi. Asociace tak hodlá postupovat jako UEFA, která při pohárových a mezistátních duelech razí stejnou filozofii.

FAČR se tak nyní obrátila na delegáty, aby v krizových situacích postupovali rázným způsobem. „Delegáti dostali jasná doporučení, v jakých případech zápasy přerušit a vyčkat na uklidnění situace, a kdy už jasně doporučit ukončení utkání. Nemůžeme pořád couvat a čekat na opravdovou tragédii, jednou rázné řešení musí přijít,“ řekla Damková, zároveň také členka výkonného výboru asociace.

Pelta s Damkovou se dnes znovu shodli, že utkání 21. kola Gambrinus ligy mezi Ostravou a Spartou, který výrazně poznamenaly poločasové nepokoje a násilnosti na stadionu, mělo být po konzultaci delegátů s arbitry předčasně ukončeno. Delegáti ale také slyšeli, ať k takovému rozhodnutí sáhnou, pokud by se v budoucnu měly události z Bazalů na některém ze stadionů opakovat.

Pelta slíbil delegátům, že budou mít u vedení FAČR podporu, pokud zaujmou při extrémních případech nekompromisní postoj. „Protože s násilnostmi a všemi souvisejícími negativními jevy je třeba začít bojovat, byť to může být zpočátku bolestivé. Ale musíme najít hranici a stanovit mantinely, přes které se už nedá jít. A k tomu nutně potřebujeme i pomoc a spolupráci klubů z první a druhé ligy,“ dodal Pelta.

Podle něj musí výstražně působit i případné tresty vynesené disciplinární komisí FAČR. „Nechceme vyhrožovat jen represemi, ale zároveň budeme trvat na adekvátních a odpovídajících trestech a sankcích v případě výše zmíněných provinění během utkání. Viníci to zkrátka musí pocítit, že šlápli vedle. Prostředí na stadionech se radikalizuje a když s tím sami a hned nezačneme bojovat, nepohneme se z místa. Chceme fotbal chránit a mít na stadionech kultivované prostředí s opravdovými fanoušky. A ne chuligány, kteří chtějí jenom dělat problémy. Víme, že oproti slušným fanouškům jsou ve výrazné menšině, ale musíme se jim postavit. Důležité je i zapojení klubů, které se také musejí na kultivaci prostředí na stadionech podílet,“ uvedl Pelta.

Bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký také všechny delegáty vyzval k zaujetí nesmlouvavého postoje. Za vzor dal zástupce UEFA a také její boj s chuligány a nepřístojnostmi v hledištích. „I naši delegáti musí být při zápasech domácích soutěží tou nejvyšší autoritou a dát pokyn v případě nepokojů na stadionech. Když to jde na úrovni UEFA, která s negativními jevy na stadionech účinně bojuje, nevidím důvod, proč by to nemělo jít u nás,“ řekl Synecký.

Bookmark this on Google Bookmark this on Facebook Bookmark this on Delicious submit to reddit Add this page to Mister Wong Top Články Jaggni to! Přidej odkaz na Bookmarky.cz Linkuj si ! pridej.cz pošli na vybrali.sme.skČeská fotbalová reprezentace na facebook
vstupenky
reklama
reklama
Česká fotbalová reprezentace na twitter
Česká fotbalová reprezentace na facebook
Fotbal - tv
Fanshop
Fotoreportáže
Youtube
> přihlášení
T-mobile oficiální partneři
reprezentace
Gambrinus   Hyundai Hyundai Puma
 
premium partneři
reprezentace
Hormann ČEPS
generální partner
SYNOT ligy
SYNOT hlavní partner
SYNOT ligy
Gambrinus oficiální partneři
SYNOT ligy
Tipsport  Hyundai
mediální partneři Česká televize Dnes Impuls iDnes Radiožurnál Deník Sport BigMedia iSport
oficiální přepravce SmartWings
fotbal-travel
oficiální dodavatelé Stones by Steilmann OSPAP Clarion Čedok
coca-cola Bílinská kyselka G4S Inkospor
tourism partner Czech tourism
Kontakt | Reklama na serveru | Ceník reklamy © Copyright 2000 - 2012 FAČR | Powered by WebToDate