Tereza Krejčiříková nasměrovala dorostenky k závěrečné výhře

Na závěr čtvrté kvalifikační skupiny svedl český výběr dívek do devatenácti let souboj s Ukrajinou. V tomto střetnutí se proti sobě postavily celky, které měly na kontě dvě prohry, a tak chtěly samozřejmě na závěr naplno bodovat.

Statistika utkání

Ukrajina "19" - Česká republika "19" 1:4 (1:2)

Góly: 10. Andrukhiv – 19. a 28. Krejčiříková, 55. Szewieczková, 79. vlastní
Sestava ČR: Vršatová – Dlasková, Majerová, Němečková (78. Bažoutová), Fojtíková– Hloupá, Jášová, Stárová (64. Bužková), Křivská (46. Szewieczková) – Černá, Krejčiříková. Trenér Petr Čermák.

Trenér Čermák před utkáním s Ukrajinou zamíchal sestavou, po nevydařeném prvním utkání dostala šanci v brance opět Vršatová, první minuty si v elitní fázi odehrála Majerová. V základní sestavě se také objevily Fojtíková, Stárová a Křivská, po karetním trestu se vrátila Krejčiříková, naopak na lavici náhradníků zůstaly Votíková, Bažoutová, Bužková, Svitková a Szewieczková. Po zranění z prvního utkání stále nebyla k dispozici ani Jablončíková.

První vteřiny souboje na stadionu Josepha Mariëna pro 8000 diváků patřily našim děvčatům. V zakončení se objevila Jášová a za okamžik Černá, obě však mířily nepřesně. Po rohovém kopu mezi tyče nezamířila ani Dlasková. V 5. minutě měly Češky již čtvrtý střelecký pokus, ale Jášovou vychytala v dobré šanci brankářka Grygorovych. Mladé Češky doslova zamknuly Ukrajinu na její polovině, chyběla jen přesnější koncovka a trochu štěstí k vedení. Bohužel v 10. minutě přišel šok, když se do vedení dostala Ukrajina. Soupeřky dokázaly využít hned svoji první příležitost a po přihrávce Kolomiiets se trefila Andrukhiv. V další příležitosti držela Ukrajinu nad vodou brankářka Grygorovych, na kterou si nepřišla Stárová. Ukrajinskou brankářku nakonec přeci jen překonala kapitánka Krejčiříková, která využila v 19. minutě přihrávku Černé a bylo to 1:1. To ovšem nebylo z české strany vše a ani vše ze strany kapitánky Krejčiříkové. Tu totiž ve 28. minutě našla Křivská, Tereza Krejčiříková rozvlnila síť podruhé a poslala Češky do vedení 2:1. Ještě před pauzou mohla Krejčiříková završit hattrick, nemířila však přesně, a skóre nenavýšila ani Stárová. I tak se šlo do šaten našim děvčatům příjemněji než soupeřkám.

Trenér Čermák provedl v přestávce jednu změnu, když do hry poslal Szewieczkovou místo Křivské. Nutno říci, že šlo o střídání povedené, jelikož se Tereza Szewieczková prosadila po deseti minutách na hřišti. V 55. minutě tak po přihrávce Hloupé poslala náš výběr do dvoubrankového vedení – 3:1. Po hodině hry měla další možnost dovršit hattrick Krejčiříková, ale mezi tyče nezamířila. Velkou šanci měly o pár minut i Ukrajinky, Kozyrenko však v koncovce také nebyla přesná. Na druhé straně po rohovém kopu zblokovala obrana soupeřek pokus Fojtíkové a svoji druhou trefu nepřidala ani Szewieczková, proti které dobře zasáhla Grygorovych. Co se nedařilo Češkám, zvládly Ukrajinky sami, přesněji Demyanyuk, která si dala vlastní branku a v 79. minutě. Pátou branku mohla přidat Černá, ale ukrajinská brankářka vyšla ze společného klání lépe. V závěrečné desetiminutovce ještě nemířily přesně Bužková s Krejčiříkovou, Jášové pokus byl zblokován.

Češky tak končí v Elitní fázi kvalifikace ME na třetím místě, na finálový turnaj postupuje překvapivě domácí Belgie, která porazila Německo těsně 1:0.

Hodnocení trenéra Petra Čermáka

„Hned od začátku jsme začali soupeřky napadat a zahodili dvě šance. Ukrajinky daly z jednoho protiútoku góla. Na holkách jsme viděli, že mají už v hlavě blížící se derby, a tak jsme je museli krotit, že tu nejsou jen na výletě a nabádali je ke koncentraci na toto utkání, které bylo potřeba zvládnou i vzhledem ke koeficientu. O přestávce se vše urovnalo a druhé dějství bylo naplno jasně v naší režii, nedali jsme ještě další šance a zaslouženě vyhráli 4:1. Jedeme tedy domů se ziskem tří bodů, skupinu vyhrála Belgie. Potvrdilo se mi, co jsem říkal, že v Belgii udělali velký kus práce, začali pracovat a za poslední dobu zaznamenali velký skok. Je potřeba píle a pracovitost a jde všechno, jen se musí chtít. Nemůže se nám stávat, že padneme v utkání s Německem po dvou chybách v krátkém časovém rozmezí. Postup Belgičanek mne tedy nepřekvapuje, zasloužily si vše svým nasazením a pracovitostí."