V Nizozemsku se premiérově představila česká reprezentace do 14 let

Turnaje Františka Fadrhonce v Nizozemsku se mimo českého výběru zúčastnily i týmy domácího Nizozemska a Skotska. S každým soupeřem sehráli svěřenci Zajíce a Kormaníka dvě utkání s konečnou bilancí jedné výhry a tří porážek.

Statistiky zápasů

Česká republika "14" - Nizozemsko "14" 1:3 (0:1)

Góly: 32. Majka

Sestava ČR: Barták – Boukhatem, Šíma, Grygar, Podešva (25. Brablec) - Kaloč – Janota (25. Kušej), Ostrák, Majka – Honig (25. Šilhán), Zlatohlávek (30. Doležal). Trenéři: Radim Zajíc a Milan Kormaník.

Hodnocení trenérů Radima Zajíce a Milana Kormaníka

"Do zápasu jsme vstoupili velice aktivně a vysokým presinkem jsme si vytvořili územní převahu, které však scházelo přesnější zakončení a někdy i klid v koncovce. Nizozemci naopak poněkud překvapivě vycházeli z obranného bloku, který zaujali vždy po ztrátě míče a spoléhali zejména na rychlý přechod do útoku. Šance Majky zůstala nevyužita naopak soupeř udeřil, když po našem rohovém kopu, kdy využil zaváhání obrany a z brejkové situace se ujal vedení. 1:0. Do poločasu jsme měli sice optickou převahu, nicméně bez gólového efektu. Do druhého poločasu jsme vstoupili s odhodláním zvrátit vývoj utkání, což se nám po kombinační akci Majkou povedlo 1:1. Následnou aktivitou jsme zatlačili soupeře na jejich polovinu, ale předfinální a finální fázi jsme neřešili dobře. Byl to tedy opět soupeř, který se po pasu za naší obranu opět ujal vedení 2:1. V poslední minutě pak Nizozemci přidali další branku opět z brejku na konečných 3:1. Musíme kluky za předvedený výkon pochválit, neboť i přes prohru nebyli v poli horším týmem. Poměr střel na branku byl 7:3 a rohových kopů 8:1 v náš prospěch, nicméně staré pořekadlo říká, že fotbal se hraje na góly, a ty dával soupeř."

Česká republika "14" - Skotsko "14" 2:0 (0:0)

Góly: 28. Kaloč, 45. Hönig

Sestava ČR: Vyklický – Vybíral, Šíma, Grygar, Brablec (15. Boukhatem ) – Janota, Kaloč, Zlatohlávek (25. Ostrák), Majka – Šilhán (25. Honig), Píchal (25. Kušej). Trenéři: Radim Zajíc a Milan Kormaník.

"V prvním poločase se hrálo za naší mírné převahy a oboustranně ve vysokém tempu, kombinačně s potřebnou dávkou agresivity. Naše slibně vyhlížející akce nebyly dotaženy ke zdárnému konci, na druhé straně zase zlikvidoval soupeřův samostatný nájezd brankář Vyklický. Do druhého poločasu jsme vstoupili s jasným cílem rozhodnout zápas v náš prospěch. Ve 28. minutě zahrával trestný kop Ostrák a brankařem vyražený míč umístil Kaloč do sítě soupeře 1:0. Po vstřelené brance se až do konce hrálo vyrovnané utkání se slibnými příležitostmi na obou stranách, navíc ve 36. minutě soupeř neproměnil pokutový kop. Tečku za zajímavým zápasem udělal náš tým v poslední minutě, kdy Kaločovu přihrávku zužitkoval Hönig na konečných 2:0."

Skotsko "14" - Česká republika "14" 2:0 (0:0)

Góly:

Sestava ČR: Barták – Boukhatem (38. Vybíral), Šíma, Grygar, Podešva (25. Brablec) – Janota, Kaloč, Doležal (25. Zlatohlávek), Ostrák (25. Majka) – Šilhán (25. Hönig), Píchal (25. Kušej). Trenéři: Radim Zajíc a Milan Kormaník.

"Do dalšího zápasu turnaje tentokrát vstoupil lépe náš skotský soupeř. Byl pohyblivější a lépe kombinoval. V průběhu poločasu se jsme hru v poli postupně vyrovnali, ale bez gólového efektu. Na začátku druhého poločasu, jsme vyrobili fatální nevynucenou chybu, kterou soupeř dokázal potrestat 0:1. Ve zbytku zápasu se hrálo „nahoru – dolů“, oba týmy však nedokázaly svoje akce dotáhnout do konce. Tři minuty před koncem se ocitnul v obrovské šanci Majka, ale soupeřovu branku minul. Těsně před závěrečným hvizdem pak hosté přidali ze standardní situace druhou branku, když jsme nechali zcela volné hráče v naší šestnáctce. Soupeř měl tentokrát větší vůli po vítězství, a to rozhodlo."

Nizozemsko "14" - Česká republika "14" 3:0 (2:0)

Góly:

Sestava ČR: Vyklický – Brablec (25. Boukhatem), Šíma, Grygar, Vybíral – Kaloč – Podešva (25. Janota), Ostrák (32. Píchal), Zlatohlávek (25. Doležal), Majka – Hönig, (25. Šilhán). Trenéři: Radim Zajíc a Milan Kormaník.

"V prvním poločase byl soupeř lepší prakticky ve všech činnostech a zaslouženě si vytvořil dvoubrankové vedení. Ve druhém poločase došlo k určitému zlepšení ofenzívní činnosti, ale ke vstřelení branky to nevedlo. Naopak domácí přidali ve 35. minutě třetí branku. Největší naší šanci měl v závěru Majka, ale jeho samostatný nájezd brankář zlikvidoval. Musíme však konstatovat, že v tomto zápase se na našich hráčích projevila únava, jelikož naši soupeři ze Skotska i Holandska měli k dispozici 22 hráčů, střídali tedy v turnajových zápasech celé dvě jedenáctky."

Hodnocení turnaje trenérů Radima Zajíce a Milana Kormaníka

"Turnaj byl velice zajímavou konfrontací národních týmů této žákovské věkové kategorie. Vůbec historicky první reprezentace ČR U14, utvořená v krátkém časovém období, speciálně pro tento turnaj, herně určitě nezklamala i když se výsledkově tolik nezadařilo. První den tohoto jsme dokázali aplikovat aktivní hru s vysokým presinkem, jen jsme bohužel nedokázali proměnit naše šance na rozdíl například od mladých Nizozemců, kteří si v této herní činnosti počínali bravurně. Druhý den se pak svým dílem, projevila na našem výkonu skutečnost nižšího počtu našich hráčů ve výpravě oproti výpravě Skotska a Nizozemí. Zejména ve druhém zápasu s týmem Nizozemí, kdy soupeř postavil kompletní čerstvou jedenáctku, nás fyzické síly rychle opouštěly. Nicméně nominovaní hráči měli možnost získat první cenné mezinárodní zkušenosti, navíc na půdě holandské fotbalové školy a na vlastní kůži poznat rozdíl zejména v rychlosti provádění všech herních činností jak ofenzivních, tak defenzivních. Rovněž důraz na kvalitu při práci s míčem pak zůstává trvalým úkolem pro všechny mládežnické trenéry v celé ČR. V této nominované skupině hráčů se určitě ocitli hráči, kteří pokud budou nadále poctivě v klubech pracovat, si určitě zaslouží pozornost trenéra nově vznikající reprezentace U15. Pro ostatní hráče této věkové kategorie (rok narození 2000), pak musí být tato skutečnost velkou výzvou."

Připravil: Michal Blažej