FOTO, VIDEO: Češky přišly o cennou remízu se Španělskem v závěru

Ženská reprezentace v posledním zápase kvalifikace o postup na mistrovství světa srdnatě bojovala se Španělskem, ale nakonec favorizovanému soupeři podlehla 0:1 a těsně před koncem vyrovnaného utkání tak přišla o velmi cenný bodový zisk.

V Písku o výhře týmu z Pyrenejského poloostrova rozhodla v první minutě nastaveného času Veronica Boqueteová. „Velká škoda, měli jsme na dosah krásný výsledek. Ale holky předvedly výkon, který může být povzbuzením do další práce. Nemáme se za co stydět. I taková porážka může znamenat velké ponaučení,“ řekl trenér českého týmu Stanislav Krejčík. „Mrzí to hodně. Zvlášť poté, že jsme s takovým soupeřem odehrály velmi dobrý zápas,“ přidala se obránkyně Petra Vyštejnová.

Španělsko si už dříve zajistilo účast na MS v Kanadě, naopak český výběr v posledním hracím dni kvalifikace ztratil třetí pozici ve skupině, na níž jej vystřídalo Rumunsko po výhře s Estonskem. Společně se Španělskem jde z druhého místa na šampionát také Itálie po dnešní drtivé výhře 15:0 nad Makedonií. Češky končí kvalifikaci s bilancí čtyř výher, dvou remíz a čtyř porážek.

Krejčíkův soubor v Písku dlouho s favoritem držel krok a dokonce si vytvářel více střeleckých příležitostí. V prvním poločase z trestného kopu neuspěla Voňková a ani hlavička Ireny Martínkové neskončila v síti. „Hrály jsme to, co jsme si řekly a taktika nám dlouho vycházela. Vycházely jsme z kompaktního bloku a Španělky s tím měly problém,“ popisovala brankářka Radka Bednaříková.

A druhý poločas pro domácí dlouho vypadal ještě lépe: Irena Martínková prohrála i druhý vzájemný souboj se španělskou brankářskou a po následném rohovém kopu stopera Čulová po závaru zblízka nedostala míč do opuštěné brány. Útočnice Voňková dvacet minut před koncem po samostatném úniku zamířila nad. „Vůbec jsme nebyly bezzubé, velká škoda, že některá z našich šancí neskončila gólem. Možností jsme na to měli dost,“ litovala Bednaříková.

Španělky pak ukázaly, co zdobí velké týmy. V závěrečné pětiminutovce si vynutily převahu a v první minutě nastaveného času udeřily po kombinační akci na pravé straně hřiště. Centrovaný míč propadl k Boquetové a ta jemnou tečí překonala bezmocnou brankářku Bednaříkovou. „Vůbec nevím, jak ten gól padl. Soupeř měl jedinou šanci a s trochou štěstí ji proměnil. I to dělá velké týmy. Ale na to se nehraje,“ uvedla Bednaříková. „Španělky v závěru dobře kombinovaly, přenášely hru a nám postupně trochu došly síly. A tak zkušený tým nás dokázal potrestat. Remíza nám utekla mezi prsty, ale musíme zvednout hlavy a jít dál,“ doplnila Vyštejnová.

Samotný závěr symbolicky doložil zmar české reprezentace v ofenzivě. Střídající Svitková poslala z pravé strany ostrý centr, ale Krejčiříková s Čulovou na míč těsně před bránou nedosáhly. „Škoda, holkám k tomu chybělo pár centimetrů. Přestože kvalifikace skončila, i remíza mohla být velkou vzpruhou do další práce. Ale i na dnešním výkonu se dá stavět. Až za rok začne kvalifikace mistrovství Evropy, budeme určitě silnější a uděláme všechno, abychom konečně postoupili na velký turnaj,“ plánoval odhodlaně kouč Krejčík.

ČR - Španělsko 0:1 (0:0)

Gól: 90+1. Boqueteová.
Rozhodčí: Frappartová – Nicolosiová, Labadotová (všechny Francie).
ŽK: Čulová, Ringelová – Garcíová.
Diváci: 462.
Sestava ČR: Bednaříková – Odehnalová, Čulová, Sedláčková, Vyštejnová – L. Martínková, I. Martínková, Ringelová (77. Cahynová), Svitková – Voňková (88. Bartoňová), Kožárová (81. Krejčiříková). Trenér: Krejčík.
Sestava Španělsko: Gallardová – Jiménezová (24. Garciová), Torrejónová, Paredesová, Sorrenová – Putellasová, Meseguerová, Losadaová, Boqueteová, Bermúdezová (88. Hermosová) – Vázquezová (75. Pablosová). Trenér: Quereda.

FOTOGRAFIE z utkání

V dalších dvou zbývajících zápasech 2. kvalifikační skupiny rozdrtila Itálie Makedonii 15:0 a Rumunsko zdolalo Estonsko 2:0. Česká reprezentace tak obsadila v konečné tabulce 4. místo.