Evropské soutěže

Evropská liga: Sparta veze všechny body z Bratislavy

V nebezpečném utkání, které museli rozhodčí na víc než půlhodinu přerušit kvůli výtržnostem fanoušků, vyhrála Sparta v Bratislavě nad Slovanem 3:0.

Výtržnosti poznamenaly utkání v závěru prvního poločasu. Premiéru bývalého letenského hráče a trenéra Jozefa Chovance na lavičce Slovanu pokazili po přestávce sparťanští střelci David Lafata, Tiémoko Konaté a Ladislav Krejčí.

Poslední federální derby se v Bratislavě hrálo před 21 lety, kdy ho ohrozily přívaly sněhu a také tentokrát se na duel Slovanu se Spartou nebude vzpomínat kvůli fotbalu. Na poloprázdném stadionu Pasienky totiž úřadovali chuligáni Sparty, kteří v závěru poločasu prolomili dvě bariéry a pronikli mezi domácí příznivce.

Švédský rozhodčí Martin Strömbergsson zápas přerušil, fotbalisté odešli do kabin a situaci uklidnil až zásah policejních těžkooděnců. Bezpečnostní komise UEFA poté po pauze dlouhé přes půl hodiny rozhodla o tom, že utkání bude pokračovat a za přítomnosti bezpečnostních složek u kotlů Sparty i Slovanu se dohrál zbytek poločasu.

Před startem druhé půle požádali oba kapitáni David Lafata s Igorem Žofčákem fanoušky, aby se chovali tak, aby se utkání mohlo dohrát a začal se hrát i fotbal. A hned z první vážnější šance poslal Spartu do vedení Lafata, podle televizních záběrů byl však nejspíš v ofsajdu.

Branka Slovan viditelně zaskočila a o čtyři minuty později už hosté vedli o dva góly. Zblízka se o to postaral Konaté a připsal si první pohárovou trefu v dresu Sparty. Jasnou výhru hostů devět minut před koncem potvrdil třetím zásahem Krejčí.

Sparta díky vítězství ukončila dvouleté čekání na pohárovou výhru ze hřiště soupeře. Navíc po nečekané prohře favorita skupiny Neapole s Bernem se s oběma celky srovnala na šesti bodech. Slovan je poslední a ani na devátý pokus v základní skupině Evropské ligy nevyhrál a vyrovnal tak nelichotivý rekord Steauy Bukurešť a CSKA Sofia.