ME U-21 2013 v Izraeli

Jablonecký Lukáš Masopust je nositelem slavného fotbalového jména a to jakoby jeho další fotbalové kroky předurčilo. Slávy svého předchůdce sice zatím nedosáhl, na začátku cesty, jejímž vyvrcholením by podle jeho vlastního přání měla být německá Bundesliga, či anglická Premier League, však může stát červnový evropský šampionát v Česku.

S fotbalem začínal Lukáš Masopust v rodném Božejově, ale záhy se přemístil do blízké Kamenice nad Lipou, kde si osvojil fotbalové návyky a v roce 2004 pak zamířil do mládežnických výběrů jihlavské Vysočiny. Postupně se propracoval až do dorostu, odkud si jej trenér Komňacký v létě roku 2012 vybral do prvního mužstva.

A ligového debutu se Masopust dočkal hned v prvním kole sezony, když nastoupil ve žlutém dresu proti Slavii v pražském Edenu a pomohl svému týmu k remíze 3:3. „Bylo to neskutečné, ta atmosféra a všechno. Tam jsem poprvé přičichnul k velkému fotbalu. Před zápasem jsem byl strašně nervózní, ale pak to ze mě spadlo a byl jsem úplně v tranzu,“ vzpomíná.

Na rozdíl od jiných fotbalistů jeho věku se talentovaný Masopust do sestavy prvního týmu zapracoval okamžitě a ve svém premiérovém ligovém ročníku chyběl na hřišti pouze v jednom zápase. Mezi tři tyče se poprvé trefil v dubnovém zápase v Příbrami, když minutu před přestávkou poslal svůj tým do jednobrankového vedení. Nakonec Vysočina ve středních Čechách remizovala.

V následující sezoně odehrál za Jihlavu o šest zápasů méně, avšak gólově se prosadil hned pětkrát. Na reprezentační úrovni obdržel pozvánku do týmu Fotbalových lvíčat, když v březnu roku 2013 odehrál kompletní přátelské utkání s Tureckem. Prvních výher v týmu jednadvacítky se pak dočkal v červnu téhož roku v duelech se Slovinskem a v září, kdy odehrál 77 minut zápasu s Nizozemskem.

V roce 2014 si připsal další nominaci do repre, ještě zasáhl do zápasu s Norskem, ale před duelem s Rakouskem si přivodil svalové zranění, které přibrzdilo jeho rozjetou kariéru. Když se v létě zapojil zpět do klubové přípravy a zdálo se, že je již zdravotně v pořádku, následovala další nepříjemná diagnóza. Prasklý meniskus znamenal stopku až do listopadu. Návrat se ale Masopustovi vydařil na výbornou, když hned v druhém zápase rozhodl vítěznou trefou o porážce vicemistra z Plzně.

Během zimní přestávky se začalo živě spekulovat o jeho přestupu a v té souvislosti se nejčastěji hovořilo právě o zájmu Plzně či Sparty. Nakonec se však radoval severočeský Jablonec, kterému se Masopust upsal až do léta roku 2018. V březnu letošního roku se vrátil do týmu Fotbalových lvíčat a několik dnů poté zaznamenal v duelu s Hradcem Králové svoji premiérovou ligovou trefu v zelenobílém dresu.

To, zda se prosadí do závěrečné nominace kouče Dovalila na domácí evropský šampionát, určí týdny následující. Šance talentovaného záložníka však rozhodně nejsou nikterak malé…