Grassroots


reklama

VIDEO: Můj první gól - Jan Koller

Dal 180 ligových gólů a dalších 55 přidal v reprezentaci, kde je historicky nejlepším střelcem. Jan Koller vzpomíná na svůj první gól za Smetanovu Lhotu či gól ve finále poháru UEFA. „Pro útočníka jsou góly samozřejmost a je to prostě radost. Střílení gólů mě bavilo a baví mě to dodnes,“ říká střelec, který si vyzkoušel i roli brankáře v německé Bundeslize.

Honzo, kde jste udělal ty první fotbalové krůčky?
Mé fotbalové začátky začaly tady na tomto hřišti, na kterém právě stojíme ve Smetanové Lhotě. Sem jsme se přistěhovali, když mi bylo 5 let. Fotbalu vděčím této vesnici, kde jsem trávil veškerý volný čas a tím jsem se ve fotbale zdokonaloval.

Už na tomto hřišti se z vás stal ten obávaný střelec nebo jste začínal na jiném postu?
V žákovském družstvu jsem začal jako záložník a pak v dorosteneckém jsem byl dokonce jako brankář. A vlastně až v dospělém mužstvu Smetanovy Lhoty jsem se přesunul na pozici útočníka a začal jsem střílet a střílet góly.

Vzpomenete si na svůj první gól v žákovském týmu Smetanovy Lhoty na tomto hřišti?
Vzpomenu si hned na první zápas. Když jsme složili žákovské družstvo, tak jsme měli přátelský zápas proti vedlejší vesnici z Mirotic, a v tomto zápase se mi podařilo střelit gól do této brány ve Smetanově Lhotě, a to byl vlastně můj první gól, pak pokračovali další.

Jak vypadal ten gól a jak jste ho oslavil?
(smích) Je to už přeci jen 34 let a pamatuji si jen, že to bylo hlavou. (smích) Neobvyklé u mě. Samozřejmě jsem z toho měl velkou radost, protože to byl náš první zápas. Už jenom se obléknout do dresu jsme všichni prožívali. Zažívali jsme tu spoustu krásných vesnických zápasů.

Jaká vedla cesta do ligového fotbalu?
Tak ta vedla vlastně tak, že jsem působil v Milevsku, což je 20 km odsud, které hrálo v divizi. Pak jsem měl možnost trénovat s rezervním týmem Sparty, tam si mě asi všimli a dařilo se mi v přátelských zápasech střílet góly, takže takhle jsem vlastně zakotvil ve Spartě.

Velkým milníkem pro fotbalistu je první ligový gól. Vzpomenete si na něj?
Tak samozřejmě, že si vzpomenu. Bylo to na Bohemce, na mé milované Bohemce, protože jsem fanda Bohemky odmalička. Na hřiště jsem šel na posledních dvacet minut a po rohovém kopu Pepy Chovance jsem Jardovi Blažkovi, budoucímu spoluhráči, vstřelil hlavou svůj první ligový gól a tím jsme vyhráli 2:1 a Spartu to nasměrovalo k titulu a Bohemku bohužel k sestupu do druhé ligy.Vy jste potom zamířil ze Sparty do zahraničí, jaké pro vás bylo vstřelit ten první zahraniční gól?
Tak já sem tam nešel jako velká posila. Spíš jsem tam byl na testech. Lokerenu a Belgii vděčím za moji kariéru. Tam jsem se všechno doučil a získal sebevědomí. Myslím, že první gól přišel v Lokerenu proti mému budoucímu mužstvu Anderlechtu. Zápas skončil 1:1 a myslím, že tam jsem vstřelil svůj první gól.

Z Belgie jste se přesunul do Německa do Dortmundu. Jaké bylo pro Vás střílet gól před tou bájnou tribunou?
Tak bylo to nádherné, samozřejmě. V Dortmundu je nejlepší atmosféra na světě, co jsem kdy zažil. Fanoušci tam jsou fantastický a přál bych to každému hrát před takovým obecenstvem. První gól jsem vstřelil hned ve druhém kole netradičně z přímého volného kopu, a pak padalo spoustu dalších krásných gólů. Tam už to bylo o velkém fotbalu a na toto angažmá vzpomínám asi úplně nejraději.

Jeden z velkých gólů jste dal i ve finále v poháru UEFA. Jaký to byl pocit střelit gól v tak důležitém utkání?
Tak bylo to krásný. Bohužel ten zápas jsme prohráli 3:2, ale ten gól byl také výjimečný pro mě tím, že byl střelen asi z 30 metrů, což také u mě nebývá zvykem a myslím, že to jeden z mých nejkrásnějších gólů.

Jistě je velká hrdost reprezentovat Českou republiku. Vy jste vstřelil jeden gól za jedenadvacítku. Vzpomenete si na tuto branku?
Vím, že to bylo v Českých Budějovicích, že to byla kvalifikace. Po centru Ivo Ulicha jsem hlavou střelil na 1:0. Bohužel pak jsme ten zápas 2:1 prohráli a na Euro jsme se nedostali.

A co první gól za ten hlavní reprezentační výběr?
Bylo to v Belgii, kde jsem působil již ve zmiňovaném Lokerenu. Hráli jsme proti Belgii v Bruselu. Vyhráli jsme tam 1:0 a hned v tom mém prvním zápase za reprezentaci se mi podařilo vstřelit taky branku. Byla to důležitá branka, a tím jsem se uchytil v národním mužstvu, kde jsem pak nepřetržitě hrál přes jedenáct let.Když se zpátky přesuneme k ligovému fotbalu, tak vzpomenete si na tu metu stého ligového gólu?
Vzpomenu si. Bylo to za Dortmund a bylo to předposlední kolo velmi důležitého zápasu o titul, kde jsme potřebovali v Hamburku vyhrát a já jsem vstřelil na 4:2 asi minutu před koncem gól a tím jsme to nasměrovali k titulu. To jsme pak potvrdili doma a myslím, že to byl právě ten stý gól.

Měl jste třeba větší motivaci toho gólu dosáhnout?
Ne, v tu chvíli jsem na to nemyslel. Myslel jsem jen na ten titul s Dortmundem, takže pro mě to bylo důležité z toho pohledu, že ten zápas jsme zvládli a nasměrovalo nás to k mistrovskému titulu.

Dokázal byste z toho množství gólů, které jste za svou kariéru nastřílel, vybrat ten nejkrásnější?
Jak jsem říkal, tak asi ten nejkrásnější gól byl v poháru UEFA, kdy jsem si to z 25 metrů zpracoval a z voleje jsem to vystřelil do šibenice. Pak těch důležitých gólů byla spousta.

Kolik gólů v jednom utkání se vám podařilo ve vaší kariéře dát?
Tak, když jsem hrál za žáky tady na vesnici, tak jich bylo i pět šest. V tom velkém fotbale v kvalifikaci za Českou reprezentaci proti Makedonii v Teplicích jsem dal asi 4 góly a vyhráli jsme 6:1.

Co to pro útočníka je uzavřít hattrick a případně přidat ještě jeden gól?
Pro útočníka jsou góly samozřejmost a je to prostě radost. Střílení gólů mě bavilo a baví mě to dodnes.

Jaké pocity prožíváte po vstřelení gólu a máte nějakou tradiční oslavu?
Nemám, to je spontánní. To je člověk v euforii a je to krásný pocit štěstí, ještě když se to hraje před vyprodaným stadionem a navíc ještě před vlastním v důležitém zápase, tak potom se ta radost stupňuje víc a víc.

Vy jste góly nejen dával, ale v jednom utkání jim i zabraňoval. Jaké to bylo v průběhu utkání zaskočit svého kolegu v bráně Dortmundu?
Tak to byl hodně zvláštní zápas na Bayernu Mnichov, kde nám byli vyloučeni dva hráči i brankář a dohrávali jsme v devíti a já byl v brance. Byla to šance za šancí, takže to jsem se zapotil za těch dvacet minut, co jsem nastoupil v bráně.

Góly jste si vyzkoušel dávat i v plážovém fotbale. Jaký je to rozdíl proti tomu normálnímu fotbalu?
Já bych to ani fotbalem nenazýval, je to úplně jiný sport než fotbal. Je to hodně náročné, mám s tím problém do dneška, ale baví mě to. Je tam dobrá parta. Teď se budu zúčastňovat ligy mistrů, kde se jede na týden do Itálie, kde jsou ti nejlepší hráči a prostě je to takový kamarádský. Je to sport, který není placený a je amatérský. Baví mě to, je tam dobrá parta. Užívám si to na starý kolena.

Kromě toho plážového fotbalu, kde nyní dáváte góly?
Dnes tady ve Smetanově Lhotě se mi podařil jeden vstřelit za přispění brankáře. Ale už jenom tady nebo pak už jenom v hokeji.

Vy působíte jako trenér v Monaku. Jak prožíváte ty góly z pozice trenéra?
Tak je to horší. Na lavičce jsem dost nervózní, hodně to prožívám. Kolikrát mám chuť i na to hřiště vlítnout. Myslím, že je to psychicky náročnější, než když na tom hřišti jste.

Vaše góly pomáhaly k velkým týmovým úspěchům. Je nějaký, který byste vyzdvihnul nad ostatní?
Všechny tituly. Hlavně za Dortmund, pak samozřejmě titul s Anderlechtem Brusel v Belgii. Dodneška mě mrzí Mistrovství Evropy v tom Portugalsku, kde jsme měli fantastický družstvo a velkou šanci udělat zlato a bohužel nám nevyšel ten semifinálový zápas. Tak ale i přesto na tenhle šampionát vzpomínám velmi rád.

Co pro Honzu Kollera znamená fotbal?
Je to droga, je to prostě droga. Je to celoživotní droga.Foto: Renáta Strmisková

Bookmark this on Google Bookmark this on Facebook Bookmark this on Delicious submit to reddit Add this page to Mister Wong Top Články Jaggni to! Přidej odkaz na Bookmarky.cz Linkuj si ! pridej.cz pošli na vybrali.sme.sk


reklama
reklama
Česká fotbalová reprezentace na twitter
Česká fotbalová reprezentace na facebook
Fotbal - tv
Fanshop
Fotoreportáže
Youtube
> přihlášení
T-mobile oficiální partneři
reprezentace
Gambrinus   Hyundai Hyundai Puma
 
premium partneři
reprezentace
Hormann ČEPS
generální partner
SYNOT ligy
SYNOT hlavní partner
SYNOT ligy
Gambrinus oficiální partneři
SYNOT ligy
Tipsport  Hyundai
mediální partneři Česká televize Dnes Impuls iDnes Radiožurnál Deník Sport BigMedia iSport
oficiální přepravce SmartWings
fotbal-travel
oficiální dodavatelé Stones by Steilmann OSPAP Clarion Čedok
coca-cola Bílinská kyselka G4S Inkospor
tourism partner Czech tourism
Kontakt | Reklama na serveru | Ceník reklamy © Copyright 2000 - 2012 FAČR | Powered by WebToDate