Grassroots


reklama

VIDEO: Můj první gól - Petr Uličný

Z Kroměříže skočil šikovný útočník Petr Uličný rovnou do Sparty, odtud do Plzně a Olomouce, později se proslavil v lize jako trenér osmi týmů. Při vzpomínání nemůže opomenout jednu trefu: „Nejdůležitější a nejzajímavější gól jsem dal v roce 1976 Spartě. Druhý přidal Standa Štrunc a oni kvůli tomu, bohužel pro Spartu, sestoupili do druhé ligy,“ usmívá se.

Petře, jak vypadaly vaše první fotbalové krůčky?
Já pocházím z Kroměříže a v roce 1962, když mi bylo 12 roků, jsem začal hrávat za žáčky Slavie Kroměříž. V roce 1969 jsme pak s dorostenci vykopali historickou první dorosteneckou ligu. Pak jsem po asi pěti zápasech, co jsem odehrál za áčko, odešel do Prahy studovat Fakultu tělesné výchovy a sportu a zároveň jsem přestoupil do Sparty Praha.

Jako ten žáček jste byl spíše kanonýrem nebo jste gólům spíše bránil?
Já jsem spíš ty góly dával. Ale ne moc. Můj soused z Hulína, slavný Zdeněk Nehoda, tak jsme jednou hráli za okres Kroměříž, vyhráli jsme 11:2, on dal devět gólů a já jenom ty dva. Tady jde vidět ten rozdíl mezi Zdeňkem a mnou. Byl jsem útočníkem, ale těch gólů jsem moc nedával. Raději jsem přihrával.

A jaké to pro vás bylo, když už jste tu síť rozvlnil?
Ten pocit je krásný. Ještě když tě sledují rodiče. Táta ten byl takový přísný, chtěl, abych kopal i penalty. Ten fotbal mě moc bavil. Kromě toho jsem dělal závodně i lehkou atletiku, díky čemuž jsem měl předpoklady i k fotbalu v té rychlosti. Fotbal pak nakonec převládl nad tou atletikou, až jsem se tím začal živit.

Jak jste ty góly slavil, ať svůj či góly zmíněného Zdeňka Nehody?
Já jsem vždy měl obrovskou radost. Dělali jsme takové opičky. I v pozdějším věku jsem dělal různé krokové variace. Každý jsme měli takový svůj rituál, jak ten gól chce oslavit. Ve vnitřku vás to nadchne a máte z toho obrovskou euforii. Je to krásný pocit štěstí, navíc v pozdějších letech, když hrajete vrcholovou kopanou, tak je to o to silnější.

Jaká to pak byla cesta až do světa ligového fotbalu?
Do Prahy jsem se dostal na základě studia tělocvikáře. Do Sparty jsem šel jako talentovaný dorostenec ze Slavie Kroměříž. Tam jsem začal ve Spartě B. Ta byla tehdy ve druhé lize, což byla celostátní liga a byly tam i slovenské týmy jako Bardějov. Shodou okolností, jsem tam dal v roce 1969 svůj první takový ligový gól, jak já tomu říkám, a proti Zbrojovce Brno a vyhráli jsme 1:0.

Vzpomenete si na tu situaci, která pak jistě spustila tu radost ze zmíněného gólu?
Určitě jsem gól dával nohou, protože hlavičkář jsem až tak dobrý nebyl. Už je to 45 roku, takže detaily si úplně nepamatuji.

A jaké to pro vás bylo vůbec obléknout letenský dres a vstřelit ten gól?
Bylo to velké vyznamenání a především pak, když mě po půl roce vzal trenér Kolský v roce 1972 už do áčka. Tam byli velcí fotbalisté, reprezentanti. Takže jsem tam především seděl na lavici náhradníků. Mám tam asi takových 40 ligových startů. Fotbalisté kolem mě byli daleko lepší. Vzpomínám na Josefa Jurkanina, ten byl asi nejlepší. Ve Spartě mám takovou negativní bilanci, za áčko jsem góla nedal.Vy jste se přesunul poté do Plzně a tam už jste góly dával…
Ano, do Plzně jsem se přestěhoval už jako ženatý. Vzal jsem si moji manželku Alču. Jelikož jsem ve Spartě nehrál stabilně, tak mě trenér Rubáš angažoval do Plzně, kde jsem poznal další fantastické fotbalisty. Nebudu je všechny jmenovat, ale za zmínku stojí Franta Plass nebo Pepík Čaloun či Standa Štrunc. Tam už jsem se rozstřílel a hrál stabilně. Dal jsem tam, to mám spočítané, 18 ligových gólů. Což je na útočníka velice málo oproti Zdeňkovi Nehodovi, který dal přes sto gólů. Přesto jsem rád, že jsem ty ligové góly dal.

Který z těch ligových gólů vám nejvíce utkvěl v paměti?
Nejdůležitější a takový nejzajímavější gól byl v roce 1976, když jsem dal gól Spartě Praha za Škodu Plzeň. Spartu jsme porazili díky mému gólu a gólu Standy Štrunce 2:0. Oni díky tomu, bohužel pro Spartu, sestoupili do druhé ligy. Takže já jsem se svým gólem podílel na sestupu Sparty.

Jak jste to prožíval, poslat svůj bývalý klub o patro níže?
Tehdy jsem byl asi strašně rád. To víte, když nehrajete ve Spartě, tak jste takový smutný. Pak jsem byl šťastný, že jsem přestoupil od té Plzně. Dostal jsem tam byt, narodil se mi tam syn. A já dělal vše proto, aby Plzeň hrála dobře. Mám pocit, že jsem se strašně moc radoval. Dneska na to vzpomínám jako na takovou epizodu, protože Sparta od té doby již nesestoupila, jenom tehdy. A bylo to právě i vlivem, že jsem ten gól dal.

Vás mají fanoušci asi nejvíce spjatého s olomouckou Sigmou, jak vzpomínáte na ta léta?
V Olomouci mě mají spjatého, když jsem sem přišel v roce 1977, tak jsem tady potom pět roků hrál úplně stabilně a v roce 1982 jsme historicky vykopali pro Sigmu první ligu s mými kamarády jako třeba Jendou Chladilem, který tu má na starost teď tu krásnou trávu. Potom už jsem postupně odešel za další především trenérskou kariérou.

Zmínil jste dva góly v utkání, kdy Zdeněk Nehoda dával gólů devět. Jaký je gólový rekord v jednom utkání váš?
To je také zajímavé. Jak jsem se zmínil o té Spartě, že jsem tam nedal žádný ligový gól, tak jsem tam hrál pohár s Uhelnými Sklady Praha. Vyhrálo se 4:1 a já jsem dal všechny 4 góly. Tož, to byly překrásné pocity.

Co to ve vaší kariéře pro vás znamenalo vstřelit gól?
Vstřelit gól, znamená, že pomáháš tomu družstvu k nějakému velkému úspěchu. A když je to nějaký rozhodující gól, tak o to máš pocit, že si na hřišti platnější.

Jak se zrodil přerod z hráče na trenéra?
Je to spojené s tou mou profesí, jelikož jsem studoval Fakultu tělesné výchovy a sportu se specializací kopané. Brzo jsem tedy měl to nejvyšší vzdělání. Už ve třiceti letech jsem měl profi-licenci. Jakmile ty leta šly nahoru, tak jsem se začal věnovat trenérství. Měl jsem to štěstí, že mě trénovaly dvě trenérské ikony olomoucké i republikové, pan Karel Brückner a pan Milan Máčala. Jednak jsem pod nimi hrál a pak Karlovi Brücknerovi dělal i asistenta, takže jsem se hodně naučil.

Jak jste góly svých svěřenců prožíval jako trenér? Vzpomenete si na ten první?
Nevzpomínám si na ten jeden. Ale bylo to ve Zlíně, jak se postoupilo do první ligy, tak jsme hráli s Duklou Praha. Porazili jsme ji 3:0, takže jako trenér jsem byl nesmírně šťastný. Na druhou stranu druhý zápas, který jsme vedli ve Vítkovicích tehdy a hráči jej pokazili, tak jsem udělal první pořádnou bouřku v kabině.

Jak jste slavil góly svých svěřenců?
Já jsem byl emocionální trenér. Dokázal jsem se obrovsky radovat, něco jako když byl mladý ten Mourinho, takže jsem běhal kolem lajny. Nebo jsem vběhl i za hráči do hřiště a objímal jsem je. Dokonce při nějakém gólu jsem se i s nimi válel po zemi. Já jsem takový ten žoviální trenér a měl jsem z toho obrovskou radost. Na druhou stranu zase z proher jsem trpěl.

Je nějaký gól vaše svěřence, na který rád vzpomínáte?
Tož to je strašně moc gólů. Vezměte, si kolik mám ligových startů a kolik jsem trénoval družstev. Bylo jich devět. Ale velice krásný gól, protože byl dán naposledy, byl v poháru České pošty v Plzni, kde jsem působil, proti Spartě, kde jsem působil. Ten Míša Vepřek, když mi tam ten gól na to 1:0 a my jsme to uhlídali, tak to je asi ten nejkrásnější gól, který jsem v životě zažil.

Jak vypadala oslava?
(smích) Tak především slzy v očích. Já jsem takový Jekyll a Hyde, které jednou pláče a jednou bije. Kluci mě vzali na ramena a vyhazovali mě. To je něco překrásného. Pak jsme si zazpívali tu naši známou hanáckou písničku: Na té naší Hané pečó bochte slané… To byl konec mé úspěšné kariéry.
Bookmark this on Google Bookmark this on Facebook Bookmark this on Delicious submit to reddit Add this page to Mister Wong Top Články Jaggni to! Přidej odkaz na Bookmarky.cz Linkuj si ! pridej.cz pošli na vybrali.sme.sk


reklama
reklama
Česká fotbalová reprezentace na twitter
Česká fotbalová reprezentace na facebook
Fotbal - tv
Fanshop
Fotoreportáže
Youtube
> přihlášení
T-mobile oficiální partneři
reprezentace
Gambrinus   Hyundai Hyundai Puma
 
premium partneři
reprezentace
Hormann ČEPS
generální partner
SYNOT ligy
SYNOT hlavní partner
SYNOT ligy
Gambrinus oficiální partneři
SYNOT ligy
Tipsport  Hyundai
mediální partneři Česká televize Dnes Impuls iDnes Radiožurnál Deník Sport BigMedia iSport
oficiální přepravce SmartWings
fotbal-travel
oficiální dodavatelé Stones by Steilmann OSPAP Clarion Čedok
coca-cola Bílinská kyselka G4S Inkospor
tourism partner Czech tourism
Kontakt | Reklama na serveru | Ceník reklamy © Copyright 2000 - 2012 FAČR | Powered by WebToDate