Domácí soutěže


reklama

VIDEO: Můj první gól - Karel Poborský

S fotbalem začínal v Třeboni a do světa velkého fotbalu nakoukl v Českých Budějovicích. Oblékl dres Manchesteru United, Lisabonu či Lazia. Karel Poborský zažil úspěšnou kariéru a proslavil se svým technickým zakončením. „Lobem jsem za kariéru dal asi dva nebo tři góly a všechny se povedly. Hezky se na to kouká,“ vzpomíná na své slavné góly finalista EURO 1996.

Jak se zrodilo, že Karel Poborský bude fotbalistou?
K fotbalu mě přivedla rodina. Můj otec nás trénoval už jako děti. Mám o pět let staršího bratra, který hrál také. Automaticky jsem pak vyrostl na hřišti někdy od té doby, co jsem snad začal chodit. Hrát jsem začal kolem čtyř či pěti let. Bylo to v Třeboni, kde je pěkný areálek. Tenkrát tam byla jedna tráva a jedno hřiště se škvárou. Tenkrát jsme půl sezony byli na škváře. Dneska by už na to asi kluci nešli, ale nám to přišlo normální.

Jaký jste byl typem hráče v tom dětském věku?
Od malička jsem byl běhavý. Hrával jsem zálohu nebo spíše někde vepředu. Dozadu mě to nikdy nelákalo. Raději jsem dával góly nebo je připravoval.

Užíval jste si ty vstřelené góly?
Fotbal je samozřejmě o gólech. Ten cíle je jasný dát gól a pokud možno ten vítězný. Já byl za každý gól rád, z každého gólu jsem se uměl radovat, což se mi daří i dodnes. Fotbal je stále pro mě hrou.

Kudy vedla cesta z Třeboně až do světa profesionálního fotbalu?
Já do sedmé třídy základní školy šel do Dynama České Budějovice, kde se otevírala sportovní škola. Ve třídě jsem byl třeba s Jirkou Lerchem. Od té doby jsem tam byl až do první profesionální smlouvy někdy v sedmnácti letech. Pak jsem šel do Viktorky Žižkov s trenérem Kotrbou. Do toho opravdového fotbalu jsem nakoukl v Dynamu.Padl tam i první ligový gól?
Samozřejmě, to byla radost. Jeden ze splněných snů. Svůj první gól za muže jsem dal tenkrát v Drnovicích, tenkrát byly v největší slávě. Dynamo hrálo druhou ligu a hráli jsme o postup do první. Já jako sedmnáctiletý jsem střídal, bylo totálně mokro, téměř celé hřiště pod vodou až neregulérní terén. Obránci udělali chybičku, zastavilo se to v kaluži a já jsem to prokopl do brány. Vyhráli jsme 1:0, takže to byl i vítězný gól. Na tento gól já vzpomínám velice rád.

Posléze jste góly dával za Žižkov, na který v tomto dresu vzpomínáte rád?
Na Žižkově jsem dal jeden z nekrásnějších gólů první ligy. Z vápna jsem přehodil brankáře. Na Žižkově jsem těch gólů dal naštěstí více, ale tento byl pěkný.

Vám se ty loby obecně dařily.
Lobem jsem za kariéru dal asi dva nebo tři góly a všechny se povedly. Hezky se na to kouká. Nikdy jsem to ale moc netrénoval. Ale byl jsem celou dobu hráč, který řešil situace spíše technicky i kvůli mé nepříliš velké postavě. Někdy tak bylo snazší gólmana přehodit, když je hodně venku z brány, než se ho ránou snažit obstřelit.

Dařilo se vám dávat pěkné góly i na Slavii?
Na Slavii si vzpomínám na gól proti AS Řím, když jsme hráli tenkrát ještě UEFU. Bylo to na Strahově někdy kolem prosince. Naprostá ledovka. Italové vůbec nevěděli, jak se mají obout. Spousta z nich se s tím potkala poprvé v životě. Byl to takový hodně náhodný gól někde od postranní čáry. Rozehrával jsem standardku a i díky zmrzlému terénu to přelétlo gólmana, který se moc nemohl ani pohybovat. Přes Řím jsme tenkrát postoupili. I tento gól nám pomohl k velice dobré účasti v pohárech se Slavií.

Dalším působištěm pak byl Manchester United, to musí být velký zážitek dát gól za tak věhlasný klub?
To byl splněný sen. Dostal jsem se do jednoho v té době z největšího klubu na světě. Dát gól na Old Trafford nebo i venku v Premier League je obrovský zážitek. Ty stadiony jsou všechny vyprodané a atmosféra je něco fantastického. Tohle jsem pak už nikde jinde nezažil. Anglický fotbal mám velice rád právě kvůli kulise. Dát tam gól je prostě nádhera.

A který z těch gólů za rudé ďábly byl tím nej?
Povedlo se mi dát gól měsíce, ačkoliv pro mě to nebyl nějak nádherný gól. Bylo to tenkrát v Leedsu. Po jejich rohu se odrazil míč za naši šestnáctku, někde na půlící čáře jsem si narazil s Cantonou. Sprintoval jsem k bráně a z vápna vystřelil. Nic o tyč, ani k ní, ani do vinklu. Ale tenkrát anglická média a fanoušci to vyhlásili jako gól měsíce.Síť jste několikrát rozvlnil i v Lisabonu…
V Lisabonu se mi také povedlo pár gólů. On vůbec portugalský fotbal je hodně ofenzivní. Těch gólů tam padá spousta. Benfika jako jeden ze tří dominantních klubů v té soutěži jsme vždycky měli nadstandardní tým. Soupeře ze spodní půlky jsme poráželi větším rozdílem. Vzpomínají tam na něco podobného, jako v té Anglii. Také odražený míč a sprint přes celé hřiště. Já vždycky těžil z rychlosti a běhu. K tomuto gólu mi to hodně pomohlo.

A v Itálii vzpomínají jak na vaše góly?
Musím říct, že tam je těžší dávat góly. Italský fotbal je hodně defenzivní. Hodně vychází z obrany. Byl jsem v Laziu, které v té době patřilo ke kvalitnějším klubům italské ligy. Takže spousta těch slabších týmů hrála vysloveně defenzivně. Tam když jsme vyhráli 1:0, 2:0, tak to bylo výborné. Gólů, tam padalo opravdu málo, ale pár jsem jich tam také dal. Byla to fyzicky náročná soutěž a prosadit se tam gólově bylo nesmírně těžké.

Jaké bylo dávat góly společně s Pavlem Nedvědem?
Pavel těch gólů tam dal strašně moc. On má tu výhodu, že umí zakončit stejně pravou, jak levou, což já neumím. Já mám slabší levou nohu. Levou odcentruji, přihraji, ale na střelu si to dávám vše na pravou. On dal těch gólů více. S Pavlem byla radost hrát. Na tu dobu strašně rád vzpomínám.

Z Lazia zpět do České republiky. Jaké byly góly za Spartu?
Na ten první si vzpomenu. To byl první kolo s Teplicema, doma, vyhráli jsme 1:0. Podařilo se mi vstřelit gól po rohu nebo standardce, kdy Teplice už šly do útoku a ztratily míč na půlce. Já jak jsem rozehrával roh, tak jsem zůstal někde mezi stopery a dostal kolmici. Šel jsem sám na gólmana. Příjemný zážitek. Tenkrát přišlo skoro patnáct tisíc lidí. Někdy ve 20. minutě byl obrovské fronty u kas, až potom pan Pelta nařídil otevřít dveře, protože ty lidi by z toho nic neměly. To bylo příjemné, navíc mě se ve Spartě povedlo v prvních třech kolech dát tři góly. Takže můj návrat byl hodnocený kladně. Což já byl vzhledem k enormnímu tlaku na mě rád.

První i poslední ligový gól jste dal za Budějovice. Jaký to byl návrat do rodného kraje?
Asi to tak mělo skončit. Zpětně jsem za to velice rád, že jsem mohl skončit tam, kde jsem začal hrát. Na ty dva roky vzpomínám velice rád. A jsem rád, že jsem v klubu poté zůstal i funkcionářsky, že jsem mu mohl pomoct. Jsem rád, že jsem to vše Dynamu mohl vrátit.

Góly jste dával i v reprezentačním dresu…
Za reprezentaci mám skoro 120 zápasů a dal jsem jen osm gólů. Moc jich nebylo, ale na spoustu jsem přihrál. Ty góly, které jsem ale dal, se mi povedly. Samozřejmě, lob v Anglii nebo s Holandskem na Spartě, jeden z mých asi nejlepších zápasů. Musím, ale říci, že v reprezentaci si více vážím těch přihrávek, ze kterých jsme těžili jako tým. Za to jsem skoro raději, než za těch pár gólů, které jsem dal.

Který gól byl nejdůležitější?
Samozřejmě asi ten proti Portugalcům na EURO 96. Ten můj lob, pod kterým mě všichni znají a všichni mě s tím spojují. Ten mi asi pomohl nejvíce. Samozřejmě u fanoušků. Troufám si odhadnout, že v Manchesteru jsem neskončil jen díky němu.

Co to pro vás obecně znamená gól?
Gól je to, proč hrajeme fotbal. Góly spojujeme s vítězstvím. Je to smysl této nádherné hry. To je to, proč to pobláznilo celou planetu.

Bookmark this on Google Bookmark this on Facebook Bookmark this on Delicious submit to reddit Add this page to Mister Wong Top Články Jaggni to! Přidej odkaz na Bookmarky.cz Linkuj si ! pridej.cz pošli na vybrali.sme.skreklama
reklama
Česká fotbalová reprezentace na twitter
Česká fotbalová reprezentace na facebook
Fotbal - tv
Fanshop
Fotoreportáže
Youtube
> přihlášení
T-mobile oficiální partneři
reprezentace
Gambrinus   Hyundai Hyundai Puma
 
premium partneři
reprezentace
Hormann ČEPS
generální partner
SYNOT ligy
SYNOT hlavní partner
SYNOT ligy
Gambrinus oficiální partneři
SYNOT ligy
Tipsport  Hyundai
mediální partneři Česká televize Dnes Impuls iDnes Radiožurnál Deník Sport BigMedia iSport
oficiální přepravce SmartWings
fotbal-travel
oficiální dodavatelé Stones by Steilmann OSPAP Clarion Čedok
coca-cola Bílinská kyselka G4S Inkospor
tourism partner Czech tourism
Kontakt | Reklama na serveru | Ceník reklamy © Copyright 2000 - 2012 FAČR | Powered by WebToDate