FOTBAL.CZ - Detail zprávy - Football association of Czech Republic - czech, cesky, cech, eech, sport, soccer, fotbal, football, cup, fussball, futsal, statisti, result, league, fixture, champion, qualifi, new, calcio, team, national, club, kopaná
Horní navigační lišta
RSS kanál
[Odkazy na články]
Ikonka serveru
[Ikonka pro vás]
Kluby-Žižkov
30.3.2005

Historie klubu

První průkopníky fotbalu vídal Žižkov už roku 1897. Kolem roku 1900 se začaly rodit kroužky a kluby. Už tehdy poprvé vznikla Viktoria, brzy se rozešla, myšlenka však nezapadla; chopili se jí sokolové Karel Pittl, Josef Friedl a Rudolf Bus a roku 1903 založili kroužek stejného jména. Mezi prvními hráči byli i terciáni žižkovské reálky, příští skvělí borci Jaroslav Mysík, Rudolf Klapka a Antonín Hušek.

Roku 1904 byly schváleny stanovy a kroužek se směl proměnit v plnokrevný Sportovní klub Viktoria. Dva roky poté se už pyšnil i výhrou nad Spartou (1:0). Dlouho nebyl nikde doma; až roku 1909 získal pozemek někdejší cyklistické dráhy na Ohradě a 29. září slavnostně otevřel vlastní hřiště.

Nový impuls pro rozvoj klubu znamenala roku 1911 posila výboru: příští dlouholetý předseda Rudolf Henčl. Viktoria poprvé porazila i Slavii (1:0) a zjara příštího roku úspěch zopakovala (3:2). V prvním svazovém mistrovství skončila druhá za Slavií a stála proti ní i ve finále Poháru dobročinnosti. O prohře 3:4 v dramatické bitvě rozhodl až gól z penalty.

I v letech 1913 a 1914 se ve finále poháru sešli titíž soupeři, ale to už vyhrávala Viktorka 2:0 a 1:0! Zrodil se "triangl" lídrů českého fotbalu. Vedle obou "S" byla jeho třetím vrcholem Viktoria.

V prvních dvou ročnících ligy skončila třetí, v červnu 1926 reprezentovala, doplněna třemi hráči Slavie, ve Švédsku (2:2). A v sezoně 1927/28 Žižkov slavil mistrovský titul! Viktoriáni vyhráli ligu v nepřítomnosti: po velkém úspěchu skandinávského zájezdu z roku 1927 si jej zopakovali, poslední ligový mač předehráli a že jim už nikdo prvenství nevzal, se dozvěděli na severu!

Ve Středoevropském poháru vyřadili záhřebský klub Gradjanski (3:3 a 6:1) a v semifinále možná nemuseli ustoupit z cesty vídeňskému Rapidu (4:3, 2:3 a 1:3), ale z finančních důvodů souhlasili, aby se třetí zápas hrál znovu na půdě soupeře.

Úspěšný jubilejní rok 1928 měl i stín: hřiště na Ohradě muselo ustoupit bytové výstavbě! Nové útočiště bylo nalezeno za hranicemi Žižkova ve Starých Strašnicích. Plány byly velkorysé (stadion měl mít kapacitu 35 000 diváků), ale dovést je do konce nebylo v ekonomických silách klubu. I po otevření stadionu pak Viktorka často využívala pohostinství Slavie, Sparty nebo Bohemians.

S Ohradou odešly i staré zlaté časy. Ještě roku 1929 byl pruhovaný tým v lize druhý, potom začal pomalu ustupovat z čelných pozic a roku 1934 přišlo, co do té doby Žižkov považoval za nemožné: sestup!

Po dvou letech se Viktorka do ligy vrátila, ale už jen do nižších pater tabulky. Do nového divizního vyhnanství ji poslal ročník 1940/41. V té době obtočila strašnické hřiště klopená cyklistická dráha. Očekávaný hospodářský efekt klubu nepřinesla; vzdálení diváků - zejména za brankami - od hrací plochy hře ani návštěvám neprospívalo.

I tentokrát se Viktorka vrátila mezi vyvolené po dvou letech, a slibně: poprvé prohrála až v 6. kole se Slavií (1:2) a při konečném účtování ligy 1943/44 jí patřilo 5. místo. Nejlepší od roku 1929!

Do obnovené československé ligy vykročila skvěle - vítězstvím 6:1 nad Kladnem. Nakonec však musela až do posledního kola bojovat o přežití a v následujícím ročníku byl její osud zpečetěn už několik kol před koncem.

Třetí sestup zprvu nepůsobil nijak tragicky, návrat na výsluní se zdál být jen otázkou času. Po podzimu 1948 vedl tým divizní tabulku, ale soutěže nebyl dohrány, na jaře se začínalo znovu od nuly. To už se hlásily pronikavé změny: sport zamířil na podniky. Na Žižkově, který byl a je obytnou čtvrtí, se nenašel vhodný patron. Živořící Viktorku roku 1952 svěřili vzdálené Avii Čakovice. Bez žižkovského zázemí však staroslavný klub nebyl ničím, rozchod s rodnou čtvrtí přivodil jeho rychlý konec.

Téměř současně se vytvořil tým s kuriózním jménem Údržba, od roku 1953 Slavoj Žižkov. Postupně se probíjel pražskými soutěžemi, až roku 1958 došel do divize, napoprvé v ní obsadil 3. místo a v dalším ročníku si zajistil postup do II. ligy. Na Žižkově se zase hrál dobrý fotbal, také přičiněním navrátilců z cizích služeb.

K viktoriánské tradici se Slavoj přihlásil nejprve pruhovanými dresy. Ohlas byl skvělý! A tak, když se i obě "S" a klokani vrátili k historickým názvům, na počátku roku 1965 se znovu narodila i Viktorka. Na její druholigový duel se Slavií (0:2) se v Edenu sešlo 35 000 nadšených fanoušků!

Zdálo se, že ani I. liga na sebe nedá dlouho čekat, roku 1967 byla Viktoria druhá. Hned v následujícím ročníku ji ale čekal sestup do divize. Vyhrála ji, po řadu let pak se střídavými úspěchy hrála nově vytvořenou III. ligu a po zrušení celostátní II. ligy ČNL. V letech 1979-81 a později 1989-91 pobyla dvakrát dva roky v divizi, ale vždy se dokázala vrátit.

Obratníkem nového velkého vzestupu se stal rok 1992, kdy Žižkovští skončili v ČFL na 5. místě, ale postup do ČMFL jim přesto zajistilo převzetí práva účasti od Slušovic. Že na druhou nejvyšší soutěž mají, prokázali pak rezolutním prvenstvím.

Roku 1993 se konečně vyplnil dávný sen - Viktorka znovu stanula mezi nejlepšími kluby země. V obnovené premiéře skončila osmá, ale vybojovala Český pohár, když ve finále se Spartou (i po prodloužení 2:2) vyhrála 6:5 rozstřel z penaltové značky. Rok poté byla pátá, v poháru znovu prošla až do finále, ale obhajobu trofeje jí zmařili Hradečtí (0:0, v penaltovém rozstřelu 1:3).

Po několika letech v šedém průměru přinesl příchod manažersko-trenérského tandemu Ivan Horník - Zdeněk Ščasný nový vzmach. Návrat na 5. příčku ligy 2000/01 umocnil druhý pohárový triumf, opět ve finále se Spartou, ale tentokrát "již" v prodloužení (2:1).

A v následující sezoně skvělé ligové tažení tvrdě a důsledně pracujícího týmu málem přineslo druhý titul - šanci na jeho získání ztratil až v posledních minutách posledního utkání se Slavií (0:1)! Třetí místo i tak znamenalo největší ligový úspěch od znovuzrození klubu.

nic
  Informace o klubu
 
Základní data
Prvoligová premiéra
V proměnách času
Tváře do paměti
Klubové rekordy
 


nic

WebToDate