Nováčci dovedli jedenadvacítku k vítězství

Národní mužstvo do 21 let vstoupilo vítězně do roku 2008. Ve Francii vyhrálo 4:0 nad třetiligovým FC Istres, když tři góly zařídili nováčci v jeho sestavě Pavlík, Valenta a Mareš. Čtvrtý gól přidal Pekhart.
Kouč Lavička ve středomořském letovisku postavil do základní sestavy tři úplné nováčky Pavlíka, Haška a Hlouška. Brankář Petr, který prošel celou kvalifikací, si také odbyl debut mezi tyčemi. Čeští mladíci brzy vycítili, že budou mít nad pátým celkem třetí francouzské ligy navrch a přestože se jejich souhra občas zadrhla, neúnavně se tlačili před soupeřovu branku.
První pokusy Dočkala a Pekharta ještě úspěchem neskončily, ale druhý jmenovaný se své šesté branky v dresu "lvíčat" stejně brzy dočkal. Ve 13. minutě mu posadil z rohu centr na hlavu Hloušek a útočník Tottenhamu hlavičkoval odrazem od země do sítě. Standardní situace byly silnou zbraní českého celku a dvanáct minut po vedoucí trefě to Hloušek potvrdil znovu. Tentokrát zakroutil do pokutového území trestný kop a stoper Pavlík jemnou tečí mohl slavit svůj premiérový zásah v reprezentaci.
Istres se k zakončení také dokázalo propracovat, když občas využilo zaváhání v českých defenzivních liniích. Ale gólman Petr se blýskl proti střele Sofikitise a také při nebezpečné hlavičce Achemiho z bezprostřední blízkosti. České vedení ještě před poločasem mohl navýšit Jeslínek, který ovšem po chybě stoperů křížnou střelou minul branku.
Lavička po přestávce nechal pokračovat jen tři hráče z úvodního poločasu. První reprezentační šance se dočkali i gólman Rodinger, zadáci Halama se Šmídem a také záložníci Mareš s Hořavou a Valentou. Rošády v sestavě se projevily na kvalitě hry a Češi se na hrotu s osamoceným útočníkem Smejkalem dlouho nemohli dostat k vážnému ohrožení branky.
Až po hodině hry se dravým průnikem blýskl Mičola, ale po jeho přetaženém centru na zadní tyč Mareš prováhal ideální moment k zakončení a pak už nepropálil hradbu těl před sebou. Česká převaha se zvýraznila až s blížícím se koncem, když bylo patrné, že Istres postupně docházejí síly.
Dvacet minut před závěrečným hvizdem narýsoval Hořava báječnou kolmici a Valenta úspěšnou spolupráci dokončil přesným zakončením. Jablonecký středopolař Valenta byl podepsán i pod čtvrtou trefou. Důsledným presingem vybojoval míč a po jeho přihrávce Mareš nemohl minout prázdnou branku.

Istres - Česká republika "21" 0:4 (0:2)
Branky: 13. Pekhart, 25. Pavlík, 75. Valenta, 87. Mareš.
Sestava ČR "21":
1. poločas: Petr - Řezník, Pavlík, Mazuch, Kubáň - Rajtoral, Hašek, Dočkal, Hloušek - Pekhart, Jeslínek.
2. poločas: Rodinger - Kubáň, Halama, Mazuch, Šmíd - Hašek - Mareš, Hořava, Valenta, Mičola - Smejkal. Trenér: Lavička.

Lvíčata se v dalším utkání představí v březnu ve Francii, kde se utkají s tamní reprezentační jednadvacítkou.