Hlavní menu

Univerziáda: Český tým vybojoval páté místo

Čeští akademici na letní Univerziádě v Bělehradě zdolali v utkání o konečné páté místo Jižbní Koreu 2:0.

Česká republika - Jižní Korea 2:0 (2:0)
Góly: 8. Žmolík, 12. Frnoch.
Sestava ČR: Čaba – Bureš, Nešpor, Murárik, Hebnar (46.Mička) – Smutný, Kovář, Buchta, Žmolík (80.Šmidrkal) – Frnoch (56.Blažej), Huráb (65.Čejka). Trenér Buzek.

Michal Blažej z Bělehradu napsal:
Poslední utkání na Univerziádě nás opět poslalo na útulný stadionu místního Železniku, kde jsme si před dvěma dny vybojovali na těžkém terénu v utkání s domácím Srbskem možnost hrát o nejlepší pozice pro poražené čtvrtfinalisty. Místní správce odvedl za dva dny dobrou práci a hřiště bylo k utkání perfektně připraveno a slibovalo zajímavou podívanou dvou týmů s velmi odlišným pojetím. Běhavých a skvěle technický vybavených Korejců a po celý turnaj kompaktně a velmi dobře takticky fungujícího týmu České republiky.

Do utkání jsme vstoupili s vítěznou sestavou ze zápasu se Srbskem, jedinou změnou byl na pravém beku Hebnar, který nahradil kapitána Štumpfa, jež naši výpravu plánovaně opustil dříve kvůli promoci.
Začátek jsme měli parádní. Po úvodním oťukávání jsme velmi rychle udeřili, Huráb se na pravé straně uvolnil přes obránce, přihrál napříč vápnem, kde dobře odstavil obránce Frnoch a před Žmolíkem stála už pouze branka se svým strážcem. Střelu z velkého vápně Dušan Žmolík perfektně trefil k tyči a fanoušci naší výpravy se mohli poprvé radovat – 1:0. Zaskočení Korejci se ještě nestačili oklepat, když za čtyři minuty vybojoval míč v souboji Jaroslav Frnoch a po odskoku ho poslal perfektně přímým nártem mimo dosah korejského brankáře – 2:0. V tuto chvíli jsme byli svědky ukázky odlišné asijské fotbalové kultury, celý tým Korejců se sešel na několik minut u své lavičky a zprvu to vypadala, že chtějí utkání ukončit, ale byl to jen oddechový čas, na který jsou v jejich zemi zvyklý jako třeba my v basketbalu nebo hokeji. Utkání tak po chvíli pokračovalo a náš tým dlouho dobu dominoval nad zaskočenými Asiaty. Ti se začali dostávat do tempa púo půlhodině hry. Několikrát ohrozili naši branku, kterou však opět spolehlivě střežil brankář Čaba.

Do druhého poločasu nahradil zraněného Hebnara Mička. Od prvních minut se Korejci rychlou kombinační hrou snažili dostat se na dostřel naší branky, což se jim příliš nedařilo. Naopak udeřilo z protiútoku, po pravé straně předvedl výpad obránce Bureš, v rohu se chytře zbavil soupeře, poslal nadýchaný centr, který po prodloužení uklidil do branky Huráb. Bohužel stál v ofsajdové pozici a branka neplatila.
Po většinu druhého poločasu měli míč na kopačkách korejští hráči, předvedli i několik velmi pěkných individuálních průniků, se kterými jsme často měli hodně práce, ale obrana si před naší brankou počínala výborně a nebezpečí zažehnávala. Poslední naděje vzal Korejcům jejich spoluhráč, který neudržel nervy na uzdě a při zahrávání jejich trestného kopu v 75. minutě nakopl bez míče našeho hráče a byl vyloučen. Od této chvíle jsme měli usnadněnou pozici a dobrým napadáním jsme soupeři příliš nedovolili, výjimkou byl jen TK pár minut před koncem, který však tygřím skokem vytáhl z šibenice brankář Čaba.

Díky této výhře jsme získali velmi pěkně páté místo z šestnácti účastníků, které určitě je úspěchem. Ze šesti utkání jsme 4x vyhráli, jednou remizovali s ukrajinským finalistou a bohužel jediná prohra ve čtvrtfinále s dalšími finalisty z Itálie nám přisoudila pouze boj o pozice ve druhé čtyřce. Celý turnaj nakonec vyhrála Ukrajina, která ve skupině skončila za námi. Oplatila Itálii porážku z minulého finále v Bangkoku a tentokrát se radovala po výsledku 3:2.

Mario Buzek, trenér akademické reprezentace ČR: "Poslední utkání potvrdilo sílu českého družstva, i přes velkou únavu si reprezentační tým porazil favorizovanou Koreu. Celkově lze říci, že turnaj byl po všech stránkách velmi náročný a všichni hráči získali mnoho zahraničních zkušeností, protože úroveň Univerziády je výkonnostně rok od roku vyšší. Jsem rád, že jsem mohl s tímto družstvem pracovat, byl to soudržný tým nejen na hřišti, ale i mimo hřiště, škoda jen nešťastného utkání s Itálií, které rozhodlo, že jsme nebojovali o medailové pozice."