MS U-20 v Egyptě
FIFAMistrovství světa hráčů do 20 let

MS U-20 v EgyptěMistrovství světa hráčů do 20 let je z deseti podniků pořádaných mezinárodní fotbalovou federací FIFA pro mužskou část populace druhým nejvýznamnějším, hned za seniorským šampionátem.

Turnaj vznikl v roce 1977, hraje se každé dva roky a letos pořádá Egypt sedmnáctý ročník. FIFA ve snaze co největší propagace fotbalu na všech kontinentech, přiděluje obvykle pořadatelství turnaje do zemí, kde je velký potenciál rozvoje.

První ročník se hrál v Tunisku, na černý kontinent se šampionát vrátil ještě v roce 1999 do Nigérie. Dvakrát turnaj pořádala Austrálie, ale zavítal i do destinací jako jsou Malajsie, Qatar, Saudská Arábie, nebo Spojené Arabské Emiráty.

Naposledy byla „objevena“ Severní Amerika.

Soccer v Kanadě táhl a velmi se o jeho propagaci zasloužili i fotbalisté České republiky, kteří překvapivě dokráčeli až do finále, ve kterém byli důstojným soupeřem hvězdami překypující Argentině.

Do listiny vítězů turnaje se zapsalo jen sedm zemí. Šestkrát zvítězila Argentina, která ale triumfy z let 2005 a 2007 obhajovat nebude, protože se překvapivě nekvalifikovala! Čtyřikrát zvedli nad hlavu pohár Brazilci, dvě výhry slavili Portugalci a po jedné mají Španělsko a tři země, které politické změny z let devadesátých už vymazaly z map – NSR, SSSR a Jugoslávie.

Dostat se na světový šampionát do 20 let je velice obtížné, na prvních deseti turnajích bylo po šestnácti účastnících, dalších šest se hraje o 24 týmech. Kvóta pro Evropu ale zůstává stejná – postupuje jen šest nejlepších družstev z ME hráčů do 19 let! Přitom UEFA má nyní už 53 členských zemí!

O to více potěší, že na MS 20 je viditelná česká stopa. Československo startovalo v roce 1983, kde Ivan Hašek a spol. došli v Mexiku až do čtvrtfinále, a také v roce 1989, kdy byl tým vedený trenérem Václavem Ježkem smolně vyřazen v základní skupině.

Doslova tučná léta zažívá Česko po roce 2000 – v Argentině 2001 se dostalo až do čtvrtfinále, ve Spojených Arabských Emirátech 2003 skončilo v základní skupině, V Nizozemku 2005 sice chybělo, ale v Kanadě 2007 dosáhlo až na stříbro. A poté, co Češi skončili na ME 19, které vloni pořádali, v semifinále, nechybějí ani v letos v Egyptě! Mimochodem čtyřikrát na závěrečném turnaji MS 20 byly po roce 2000 z Evropy pouze Španělsko a Německo!


Bookmark this on Google Bookmark this on Facebook Bookmark this on Delicious submit to reddit Add this page to Mister Wong Top Články Jaggni to! Přidej odkaz na Bookmarky.cz Linkuj si ! pridej.cz pošli na vybrali.sme.skČeská fotbalová reprezentace na facebook
Česká fotbalová reprezentace na twitter
tým Z V R P skóre B
Brazílie 3 2 1 0 8:1 7
Česká republika 3 2 1 0 6:3 7
Kostarika 3 1 0 2 5:8 3
Austrálie 3 0 0 3 2:8 0
SKUPINA E - zápasy další zápasy»
27.9. Austrálie – Česká republika 1:2
30.9. Brazílie – Česká republika 0:0
3.10. Česká republika - Kostarika 3:2
reklama
Česká fotbalová reprezentace na twitter
Česká fotbalová reprezentace na facebook
Fotbal - tv
Fanshop
Fotoreportáže
Youtube
> přihlášení
FIFA U-20 World Cup Egypt 2009 FIFA U-20 World Cup Egypt 2009
T-mobile oficiální partneři
reprezentace
Gambrinus   Hyundai Hyundai Puma
 
premium partneři
reprezentace
Hormann ČEPS
generální partner
SYNOT ligy
SYNOT hlavní partner
SYNOT ligy
Gambrinus oficiální partneři
SYNOT ligy
Tipsport  Hyundai
mediální partneři Česká televize Dnes Impuls iDnes Radiožurnál Deník Sport BigMedia iSport
oficiální přepravce SmartWings
fotbal-travel
oficiální dodavatelé Stones by Steilmann OSPAP Clarion Čedok
coca-cola Bílinská kyselka G4S Inkospor
tourism partner Czech tourism
Kontakt | Reklama na serveru | Ceník reklamy © Copyright 2000 - 2012 FAČR | Powered by WebToDate