MS U-20 v Egyptě
FIFA

MS do dvaceti let: Češi zdolali Kostariku, v osmifinále je čeká Maďarsko

V posledním zápase skupiny zvítězili Češi nad Kostarikou 3:2 a hrají v úterý s Maďarskem.

V posledním zápase skupiny prohospodařili Češi náskok z první půle, prohrávali s Kostarikou 1:2, ale stačili nejen vyrovnat, ale dali i vítězný gól a budou a díky druhému místu v tabulce hrát s Maďarskem. Brazílie porazila Austrálii 3:1 a skupinu vyhrála, hraje s Uruguají.

Byl to bláznivý zápas. Ještě po prvním poločase to vypadalo, že Češi vyhrají skupinu a budou hrát s Uruguají – Brazílie totiž v té chvíli s Austrálií hrála nerozhodně… Jenže pak zase mohli být až třetí a jet do Káhiry hrát s Egyptem.

První poločas začal pěkně divoce. Ve druhé minutě pálil těsně vedle Vošahlík, ve třetí po chybě obrany obešel Castro i brankáře, pak ale minul opuštěnou branku! Vzápětí posílal míč z nulového úhlu před branku Chramosta, ale nikdo ho do sítě nedopravil. Z následného rohu hlavičkoval Mazuch nad.

Tím hurá fotbal nekončil – do uličky si naběhl Urena, vystřelil ale do vybíhajícího Vaclíka. V 11. minutě se šikovně na hranici šestnáctky uvolnil Chramosta a střelou po zemi k tyči skóroval – 1:0. Už o dvě minuty později zasáhl výborně Vaclík proti střele, kterou mířil Gamboa do horního růžku branky.
Pak se hra uklidnila a za zmínku stojí už jen dvě akce – ve 24. minutě pohotově z otočky pálil Vošahlík, ale brankář střelu mířící po zemi k tyči vyrazil na roh. V poslední minutě poločasu skončil pokus Estrady nad břevnem.

Druhá část začala pokutovým kopem, úzkostlivý sudí, který si asi pletl fotbal s bezkontaktním basketbalem, ji nařídil za pád mezi dvěma obránci. Estrada kop, který v tom okamžiku zajišťoval Kostarice další pobyt na turnaji, ve 49. minutě proměnil – 1:1!

A bylo ještě hůř. Ovideo v 61. minutě zacentroval a nabíhající náhradník Martinez hlavou získal Kostarice vedení 2:1. Mimochodem v tomto okamžiku začal tým USA, který na Čechy asi poléhal, balit kufry na cestu domů…

V 69. minutě zlikvidoval Vaclík gólovou šanci Madrigala! V 77. minutě dal sudí kupodivu výhodu po faulu na Chramostu, Vošahlík se otočil kolem Many a vyrovnal na 2:2! V 86. dokonce Chramosta využil šanci, dal brankáři jesličky a zajistil výhru 3:2.

Radovali se ale i asi tři stovky fanoušků z Kostariky, díky více vstřeleným gólům jejich tým postupuje na úkor USA a hraje s Egyptem.

Statistiky zápasu
Kostarika – Česká republika 2:3 (0:1)
Góly: 49. Estrada (pen.), 61. Martinez - 11. a 86. Chramosta, 77. Vošahlík.
Rozhodčí: Benquerenca (Portugalsko). ŽK: Madrigal, Varela – Řezník, Čelůstka, Mareček, Fantiš. Diváci: 5000.
Kostarika: Alvarado - Gamboa, Mena, Hernandez, Gutierrez – Urena, Varela, Ovideo – Castro (58. Martinez), Estrada (84. Smith), Madrigal (71. Guevara). Trenér: Ronald Gonzalez
Česko: Vaclík – Čelůstka, Dreksa, Mazuch, Lecjaks (46. Heidenreich) – Vácha (65. Fantiš), Řezník, Mareček, Zeman (89. Fabián) – Chramosta, Vošahlík. Trenér: Jakub Dovalil.