MS do dvaceti let: Jan Chramosta přišel, střílel a rozhodl

Deset dní v Egyptě JAN CHRAMOSTA jen trénoval a trpělivě čekal na příležitost. Ta přišla v zápase s Kostarikou. A využil ji už po jedenácti minutách zápisem do listiny střelců. A čtyři minuty před koncem zápas svojí druhou brankou rozhodl!

Jaké mohou být první dojmy v šatně těsně po skvělé premiéře v dresu dvacítky?
Samozřejmě, že jsem spokojený. První zápas na světovém šampionátu a dva góly, paráda! Na ten zápas jsem se strašně těšil. Předtím jsem nehrál ani minutu, dobře jsem se na to připravil a vyšlo to výborně.

Utkání začalo ve velkém tempu a šance se střídaly na obou stranách. Vnímal jak jste to vnímal z hrací plochy?
Začátek nebyl snadný, museli jsme přežít jejich šance. Dali jsme gól, což nás trochu uklidnilo a dohráli jsme v klidu poločas. V kabině si říkáme, že musíme hned od začátku na ně vyrukovat, abychom předešli jejich snaze o útočení a vyrovnání, jenže se nám to vůbec nepovedlo. Dostali jsme dva góly. Nakonec jsme to otočili a tři body jsou doma.

V první půli rozhodčí Benquerenca z Portugalska hodně pískal útočné fauly, někdy až moc úzkostlivě. Jak se dá pak hrát?

Je pravda, že někdy jsem nechápal co pan rozhodčí písknul, ale jednou takto píská, tak to musíme respektovat. Zase tam bylo několik žlutých karet, a to by nás mohlo v budoucnosti mrzet. Za dvě je stop a je to hodně krutý.

Při brance Vošahlíka na 2:2 se zdálo, že nikdo neví, zda vůbec platí. Mužstvo se ani pořádně neradovalo, byly tam nějaké posunky, jakoby nikdo nevěděl, co sudí pískl. Jak to bylo?
Tak to jste na špatné adrese. Dostal jsem před pokutovým územím strašnou ránu do zad, ležel jsem a čekal, že bude přímý kop, rozhodčí nic. A najednou slyším křičet gól!

Čtyři minuty před koncem jste si naběhl na prodlouženou hlavičku za obránce a zkušeně jste skóroval, dokonce brankář dostal jesličky. Mířil jste do tohoto místa?
Kdepak. Soustředil jsem se na zakončení, chtěl jsem ho nějak prostřelit a bylo to jen velké štěstí, že tam ty jesličky vyšly.

Na jaře jste takto střelecky úspěšně vtrhl do ligy, na podzim jste hrál méně, přesto jste se pravidelně dostával do šancí, je ty góly moc nepadaly. Teď jste snad našel mušku?
To je pravda. Šance mi rozhodně nechyběly, jen gól ne a ne dát. O to větší mám radost, že to tam spadlo.

Zdá se, že jste si dvěma góly řekl o místo v sestavě. Takže by ten zápas s Maďary mohl vyjít, že?
Tak to je otázka pro trenéra. Když budu hrát, budu šťastný, když ne, nedá se nic dělat, jsem rád, že jsem vůbec tady…

Zahrál jste si někdy proti Maďarům?
Jednou jsem byl s reprezentací na nějakém turnaji, kdy byli i Maďaři, jenže jsem se zranil a zápas proti nim jsem sledoval z tribuny. Třeba se mi to povede teď a kdybychom je tak ještě porazili...