Hlavní menu


reklama

Nový model žákovské ligy zvýšil kvalitu

PRAHA (FOTBAL.CZ, lik) - Od soutěžního ročníku 2005/06 vstoupil v platnost nový model žákovských soutěží, v Čechách se hraje nejvyšší žákovská soutěž mladších i starších žáků se 16 účastníky, na Moravě s 12 týmy. Vítězové těchto dvou skupin se poté střetnou o titul žákovského přeborníka České republiky. Za těmito dvěma nejvyššími žákovskými soutěžemi následuje pět skupin žákovských divizí o 12 účastnících, v Čechách se hrají tři skupiny a na Moravě dvě.

Oproti předchozímu období, kdy byly nejlepší žákovské týmy republiky rozmělněny do pěti skupin, tak došlo k vytvoření dvou špičkových soutěží. "Přirovnal bych to k náhorní planině, na které nyní vyrostly dvě pyramidy," poznamenal Vladimír Blažej, předseda Komise mládeže ČMFS, na jejíž doporučení Řídící komise v Čechách a na Moravě k reorganizaci přistoupily. V Čechách do žákovské ligy postoupilo pět prvních celků z bývalých tří skupin a nejlepší tým z šestého místa, na Moravě šest nejlepších týmů z každé ze dvou skupin utvořilo dvanáctičlennou soutěž. „Pochopitelně se zvýšily náklady na cestování, ale myslím, že se jedná o efektivně vynaložené prostředky, protože týmy sehrají spoustu kvalitních zápasů,“ narazil Blažej na situaci, kdy v předchozích letech žákovská liga trpěla velkou nevyrovnaností a výjimkou nebyly ani dvouciferné výsledky.

Klubům nejvyšších žákovských soutěží v Čechách a na Moravě jsme položili následující dvě otázky:

Jak hodnotíte přínos a dosavadní průběh nového modelu nejvyšších žákovských soutěží ?

Co je nového ve vašem týmu starších žáků a s jakými cíli vstupujete do jarní části žákovské ligy ?

Petr Karoch, mládeže SK Slavia Praha - fotbal a.s.
1. V novém uspořádání žákovské ligy přibylo vyrovnaných zápasů, pro hráče je soutěž náročnější, absolvují kvalitnější zápasy, což se kladně projeví na růstu jejich výkonnosti. Totéž lze říci i o žákovské divizi.
2. U družstva starších žáků jsme se snažili kvalitně připravit na jarní sezonu a doplnit hráčský kádr. V jarní části bychom chtěli předvádět hru, která bude atraktivní pro diváky a umožní bojovat o čelo tabulky. Trenérem starších žáků je Miroslav Jíra.

Tomáš Havránek, trenér Meteor Praha VIII
1. Je poměrně brzy na hodnocení nového modelu. V každém případě se nedá hovořit o nepovedeném projektu.
2. Cíl je jediný – zachránit ligu!

Josef Košátko, trenér RMSK Cidlina
1. Přínosem nového modelu žákovské ligy je určitě výrazně větší vyrovnanost, odpadla tréninková utkání, kde bylo vítězství povinností. To klade na hráče daleko vyšší nároky, což je z hlediska sportovního růstu správné, ale je tu enormně silný tlak na výsledky, což může negativně ovlivnit psychiku hráče v další kariéře. Hodnotit žákovskou ligu po půl roce je předčasné, vždyť se ještě ani nedohrála jarní hektická část a objektivnější vysvědčení lze napsat minimálně po dvou odehraných ročnících.
2. Do jarní části jdeme v podstatě se stejným kádrem, změny byly minimální. Ze SB Poděbrady přichází Jakub Stehlík a Tomáš Šusta. Jde spíše o perspektivní záležitost než o okamžitou pomoc. Na hostování do Bohemians 1905 odešel Lukáš Dejl. Poctivě jsme trénovali za ne úplně ideálních podmínek na malé umělé trávě a cílem je vyhnout se boji o záchranu a hlavně co nejlépe připravit hráče na přechod do dorostenecké kategorie. Dosavadní 8. místo a zisk 23 bodů je na hranici možností tohoto týmu, tudíž jsme spokojeni. Velkým nedostatkem je však neefektivní hra na hřištích soupeřů - na zlepšení se hodláme zaměřit.

Bohuslav Kupka, šéftrenér sportovních tříd FC Tescoma Zlín
1. Velký přínos pro žákovský fotbal, ale doporučujeme rozšíření o dvě mužstva na Moravě.
2. Zimní příprava dle plánu, cílem je hrát střed tabulky a produkovat pěkný fotbal s tím, že hráči se připravují na vstup do dorosteneckého fotbalu.

Michal Doležal, sekretář FK Mladá Boleslav
1. Podzimní část nově reorganizované soutěže žákovské ligy jasně prokázala prospěšnost tohoto rozhodnutí.
2. Kádr z podzimní části zůstal pohromadě, a tak mým přáním je hrát pohledný fotbal jako tomu bylo v posledních utkáních podzimní části. Trenérem družstva starších žáků je pan Miloslav Venera.

Aleš Čvančara, trenér AC Sparta Praha
1. Přínosem je větší počet kvalitních zápasů a konfrontace mezi týmy v Čechách. Pokud se ale podíváme na tuto problematiku z pohledu výchovy hráčů, tak si myslím, že neustálá hra na výsledky není pro výchovu mladých hráčů to nejlepší řešení. Měli bychom se více podívat do zahraničí a přizpůsobit soutěže mládeže pro dané věkové kategorie, protože mi připadá, že model soutěží kopíruje soutěže dospělých.
2. Co se týká hráčského kádru, tak i přes zkoušení nových talentů v zimním přípravném období, zůstal kádr beze změn. Do jarní části vstupujeme s novým realizačním týmem. Trenér Martin Frýdek, asistent trenéra Michal Horňák, vedoucí Petr Vanko. Cílem pro jaro zůstává výchova mladých fotbalistů a jejich přirozený fotbalový růst. Toto by mělo přinést i výsledky v podobě umístění z podzimní části.

Pavel Vitouš, trenér FC Viktoria Plzeň
1. Jednoznačně pozitivně. Tento model přináší vyšší fotbalovou kvalitu pro žákovskou kategorii. V české lize každý účastník odehraje patnáct kvalitních utkání. Mezi celky už nejsou tak velké výkonnostní rozdíly. Pokud se nastavený systém nebude měnit, myslím, že do budoucna se úroveň soutěže ještě zvýší, protože zde budou hrát skutečně nejlepší žákovská mužstva. Pochopitelně tomu tak bude i na Moravě. Co se týká žákovské divize, tak i zde dojde postupem času k vykrystalizování těch nejlepších účastníků soutěže.
2. Moc se toho nezměnilo. Pochopitelně jsme se snažili během zimní přípravy vyzkoušet nové hráče, které již delší dobu sledujeme a uvažujeme o jejich možném zařazení do mužstva hlavně v průběhu dorosteneckého věku. Což se nám dařilo. Získali jsme o nich další informace a poznatky. Na záčátku zimní přípravy jsme měli možnost vyzkoušet celkem 27 hráčů. Postupně se tak vytvořil tým, se kterým jdeme do jarní části soutěže. Podařilo se nám již teď zařadit do kádru čtyři nové tváře. Dva ofenzivní a dva defenzivní hráče, kteří se v průběhu celé přípravy projevovali velice dobře. V první řadě chceme kluky připravit pro dorosteneckou kategorii. Tam bude pro ně důležitý další "záchytný" bod v jejich fotbalové kariéře. Širší základ by se určitě měl tvořit z tohoto mužstva. Pro nás bude důležitý jejich herní a výkonnostní projev. Tak, aby byl ještě lepší než v podzimní části.

Karel Příhoda, trenér SK Kladno
1. Z našeho pohledu je soutěž velmi kvalitní a je přínosem pro všechna zúčastněná družstva. Zápasy jsou poměrně vyrovnané a o výsledku rozhoduje kvalita, a někdy i drobné maličkosti. Odpadly jednoznačné zápasy s dvoucifernými výsledky.
2. Cíl je jasný - odehrát kvalitní zápasy podpořené dobrým výkonem, což je cesta k uchování této kvalitní soutěže pro náš klub i do budoucna. V kádru k velkým změnám nedošlo – odešli dva hráči a posílili jsme se na postu brankáře.

Pavel Nováček, sekretář mládeže FK Marila Příbram
1. Nová struktura se nám zamlouvá, střetávají se nejlepší družstva a v každém zápase se musí hrát naplno, což v minulém modelu nebylo nutné.
2. V našem družstvu zůstává vše tak, jak jsme zahájili podzimní část soutěže. Protože máme problém v ročníku 91 doplňovat družstvo o nové hráče, vstupujeme do jarní části soutěže s jediným cílem - zachránit žákovskou ligu, neboť další ročníky máme podstatně silnější. Trenérem družstva je Miroslav Kordule.

Pavel Tvarůžek, trenér FC Vysočina Jihlava:
1. Určitě více utkání s velice kvalitními soupeři, 11 zápasů za půl sezóny je ale málo.
2. Malé obměny - příchod dvou nových hráčů, dva hráči odešli na hostování, jeden hráč přesunut do B žáků a jeden do dorostu. Cílem byla záchrana soutěže, což je prakticky splněno. Snahou bude udržet současné umístění, ale spíše než výsledky jsou pro nás důležité další pokroky ve výkonnosti hráčů a kvalita předvedené hry.

Oľga Kušnirová, trenérka FC Sparta Brno
1. Na novém modelu se nám líbí, že se zvýšila úroveň zápasů. Ale na druhou stranu bychom přijali rozšíření soutěže minimálně o dvě družstva. Soutěž s 12 týmy je velmi krátká a myslím, že v zájmu nás všech je, aby kluci v žákovským věku odehráli co nejvíce zápasů.
2. V našem týmu během zimní přestávky nedošlo k žádným výrazným změnám, jen nejlepší hráč odešel na hostování do 1.FC Brno. Naším cílem je udržet se v lize, musíme spoléhat na naše odchovance.

Jaromír Křepela, sekretář mládeže FK Teplice
1. Současný dvoustupňový model žákovských soutěží podle mého názoru odpovídá potřebám. Zvláště pak žákovská liga starších, ale i mladších žáků je velkým přínosem a velmi dobrou konfrontací výkonnosti žákovského fotbalu v Čechách i na Moravě.
2. V podzimním soutěžním období procházelo družstvo konzolidací po velké letní obměně, kdy přišlo sedm nových hráčů a změnili se i trenéři. Dá se říci, že po půlroční společné práci je tento proces ukončen, i když také v zimní přestávce došlo ke změnám. Několik hráčů odešlo na hostování, naopak přišli Vaněk z Děčína a Výtisk z Klatov. Podařilo se vytvořit kolektiv, který v jarní části soutěže chce prodat svou výkonnost a poprat se o co nejlepší umístění v lize. Trenérem je Pavel Prckner.


Bookmark this on Google Bookmark this on Facebook Bookmark this on Delicious submit to reddit Add this page to Mister Wong Top Články Jaggni to! Přidej odkaz na Bookmarky.cz Linkuj si ! pridej.cz pošli na vybrali.sme.sk18.7.2017 ObKF E a JM KKF je...
20.5.2017 Superpohár hraný mezi vítězi...
5.9.2015 Prohlášení Komise futsalu...
4.8.2015 FNL: Hradec Králové -...
4.8.2015 SYNOT liga: Upřesnění zápasů...
31.7.2015 FNL: Karviná - Varnsdorf,...
30.7.2015 Komuniké ze zasedání...
30.7.2015 I. DL: Liberec - Pardubice,...
29.7.2015 JL: Slavia - Ostrava, změna...
29.7.2015 JL: M. Boleslav - Teplice,...
29.7.2015 I. DL: Jihlava - Jablonec,...
29.7.2015 I. DL: Teplice - Olomouc,...
27.7.2015 SYNOT liga: Upřesnění zápasů...
24.7.2015 FNL: 1. SC Znojmo - termíny...
23.7.2015 Rozpis celostátních soutěží...
23.7.2015 Pohár KFŽ 2015-16 předkolo a...
23.7.2015 Dohoda o spolupráci mezi...
23.7.2015 Komuniké ze zasedání...
22.7.2015 Komuniké z řádného zasedání...
22.7.2015 JL: Třinec - Ostrava, změna...
reklama
reklama
Česká fotbalová reprezentace na twitter
Česká fotbalová reprezentace na facebook
Fotbal - tv
Fanshop
Fotoreportáže
Youtube
> přihlášení
T-mobile oficiální partneři
reprezentace
Gambrinus   Hyundai Hyundai Puma
 
premium partneři
reprezentace
Hormann ČEPS
generální partner
SYNOT ligy
SYNOT hlavní partner
SYNOT ligy
Gambrinus oficiální partneři
SYNOT ligy
Tipsport  Hyundai
mediální partneři Česká televize Dnes Impuls iDnes Radiožurnál Deník Sport BigMedia iSport
oficiální přepravce SmartWings
fotbal-travel
oficiální dodavatelé Stones by Steilmann OSPAP Clarion Čedok
coca-cola Bílinská kyselka G4S Inkospor
tourism partner Czech tourism
Kontakt | Reklama na serveru | Ceník reklamy © Copyright 2000 - 2012 FAČR | Powered by WebToDate