Hlavní menu


reklama

Smutná zpráva: Zemřel trenér František Havránek


František Havránek byl ústředním trenérem československé fotbalové reprezentace v letech 1978-1984 a trenérem vítězného mužstva, které v roce 1980 získalo zlatou medaili na olympiádě v Moskvě, jako jediné v historii českého fotbalu.

Byl také významným trenérem českých prvoligových fotbalových klubů včetně Hradce Králové (1964-66), Slavie Praha (1967-69) a Zbrojovky Brno (1972-76). Úspěchů dosáhl i v zahraničí s mužstvy fotbalových klubů EPA Larnaca (1970-72), AEL Limassol (1984-86) a RUCH Chorzów (1976-78).

Za svou dvacetiletou trenérskou kariéru byl známý především jako čestný a nekompromisní kouč, který dokáže dovést mužstvo od propadu až na vrchol tabulky. Od roku 1986 žil v ústraní s rodinou.

František Havránek zemřel dne 26.3.2011 ve věku nedožitých 88 let. Poslední rozloučení se koná dne 1. dubna 2011 v 11:00 hodin ve velké obřadní síni Krematoria Strašnice v Praze 10.

František Havránek se narodil 11.7.1923 na Slovensku v rodině českého pracovníka finanční stráže. Dětství prožil ve Vysokých Tatrách kde se věnoval zimním sportům. Následně bydel u prarodičů v Bratislavě, kde studoval Obchodní akademii. Po nuceném vystěhování rodiny ze Slovenska po vyhlášení Slovenského štátu v roce 1938 dostudoval Obchodní akademii v Praze. Rodina usadila v Sadské, kde v letech 1939-1945 hrál fotbal za AFK Sadská.

Ihned po válce narukoval do Liberce, kde se v rámci vojenské služby věnoval dalším sportům, včetně skoku a běhu na lyžích, závodního bobu a hokeje. Po vojenské službě hrál fotbal za Aston Villa Mladá Boleslav, Kolora Liberec (později Jiskra Liberec), Jiskra Jablonec nad Nisou a Jiskra Mimoň. V roce 1958 ukončil aktivní hráčskou kariéru a věnoval se pouze trenérské činnosti, s níž začal v roce 1954 v Jiskře Liberec. Od roku 1961 František Havránek studoval Trenérskou školu při Institutu Tělesné Výchovy a Sportu v Praze a v roce 1964 získal kvalifikaci Trenér I.třídy fotbalu.

V roce 1964 angažoval Františka Havránka Spartak Hradec Králové, který se právě propadl do 2. ligy. Tým převzal od tehdejšího trenéra Josefa Bicana a do konce sezóny se týmu přes úvodní potíže podařilo vybojovat postup do 1. ligy. Následující rok se Spartak Hradec Králové pod vedením Františka Havránka umístil na 8. místě mezi 25 kluby v 1. lize.

V lednu 1967 se stal trenérem Slavie Praha a splnil si tak svůj sportovní sen. V této sezóně se po velmi vyrovnaném boji Slavie umístila na 3. místě ligy se stejným počtem bodů jako vítěz. Na konci roku 1967 František Havránek s týmem Slavie absolvoval cestu kolem světa, kde za necelých 7 týdnů sehráli 16 zápasů na čtyřech kontinentech a procestovali 65 000 kilometrů. František Havránek Slavii trénoval do roku 1969 a Slavia se pod jeho vedením umísťovala na předních místech tabulky. Historickým úspěchem bylo, že za jeho působení Slavie ani jednou neprohrála se svým rivalem Spartou Praha.

V roce 1969 přijal František Havránek nabídku klubu EPA Larnaca, Kypr. Tříleté působení na Kypru bylo fenomenálním úspěchem, kdy se nejprve klub dostal z konce tabulky na přední místa a v roce 1970 EPA Larnaca vyhrála první kyperskou ligu a získala možnost soutěžit v řecké profesionální lize. Působením Františka Havránka na Kypru získalo Československo silné renomé a škála československých trenérů pokračovala až do osmdesátých let. Trénovali zde také např. trenéři Cerman, Uhrin, Cipro a další.

Po návratu do Československa v roce 1972 působil František Havránek jako hlavní trenér Zbrojovky Brno, kde získal opět úkol zachránit klub v první lize, což se podařilo. V poslední sezóně, kdy klub ješte trénoval (1975-76), se umístil dokonce na čtvrtém místě tabulky.

V sezónách 1976-78 získal František Havránek místo hlavního trenéra v polském prvoligovém mužstvu RUCH Chorzów. RUCH se v sezóně 1974-75 stal mistrem Polska, ale v letech 1975-76 bojoval s poklesem výkonnosti po odchodu několika hráčů do zahraničí. František Havránek tým kompletně omladil a s novým mužstvem se v roce 1978 RUCH stal opět mistrem Polska.

Od ledna 1978 do června 1984, tedy celých 5 a půl roku, pracoval František Havránek jako ústřední trenér československé fotbalové reprezentace. V tomto období byl také trenérem československého olympijského družstva a posléze i trenérem reprezentačního mužstva A. „Pokládal jsem to za vrchol svého trenérského působení ve fotbale a za nejvyšší čest, které se mi v mém sportovním působení v životě dostalo,“ říkával vždy pan Havránek. Jeho vysoce úspěšné působení v této funkci vyvrcholilo v roce 1980, kdy se československé národní mužstvo pod jeho vedením stalo vítězem fotbalového šampionátu Olympijských her v Moskvě po porážce mužstva NDR, a to jako jediné v historii Československa i České republiky. František Havránek byl v roce 1980 jmenován zaloužilým trenérem.

Toto vítězství však mělo také hořkou pachuť neshod s tehdejšími funkcionáři fotbalového svazu a nedostatečného ocenění souvisejícího s jeho odmítnutím členství v KSČ, jejímž členem, ani členem žádné jiné politické strany, se nikdy nestal.

Ve funkci ústředního trenéra fotbalu ještě získal kvalifikaci na MS ve Španělsku v roce 1982, kde se však mužstvo A pod vedením reprezentačního trenéra Vengloše neumístilo a následkem toho bylo rozpuštěno. František Havránek tehdy převzal také funkci reprezentačního trenéra mužstva A po trenéru Venglošovi. Kvalifikace na mistrovství Evropy v roce 1984 probíhala s novým mužstvem, avšak po těžkých utkáních se Československu postoupit nepodařilo. V témže roce se František Havránek rozhodl rozloučit s reprezentačním mužstvem.

Gól tehdy napsal: „František Havránek odchází. Říká se, že mezi hráči nikdy nedělal rozdíly, nikdy nikoho neprotěžoval. Ve třinácti oficiálních mezistátních zápasech mu prošlo rukama rovných 40 fotbalistů. Za ty roky poznal, jak nám všem na fotbale záleží, ale setkal se také s případy, kdy osobní zájmy nad těmi reprezentačními převažovaly. A tak svému nástupci Josefu Masopustovi při symbolickém stisku ruky přál, aby při své práci nacházel jen ty nejupřímnější pomocníky a se soupeři se shledával pouze na zeleném trávníku.“

Jako poslední krok v kariéře se Fratnišek Havránek rozhodl v roce 1984 vrátit na milovaný Kypr. V roce 1984, jako jednašedesátiletý, se stal trenérem ligového klubu AEL Limassol. Ještě v témže roce s AEL Limassol vyhrál kyperský pohár, což byl tehdy největší úspěch klubu za posledních 37 let. V roce 1986, ve věku 63 let, odešel František Havránek podruhé z Kypru a tím také ukončil kariéru vrcholového fotbalového trenéra.

V soukromí se František Havránek věnoval rodině, především vnukovi Tomášovi, byl vášnivý zahradník a dál pěstoval své další oblíbené sporty včetně běhu na lyžích a turistiky. Od roku 2007 žil se svou dcerou, vnukem a třemi pravnoučaty mimo Prahu.

Bookmark this on Google Bookmark this on Facebook Bookmark this on Delicious submit to reddit Add this page to Mister Wong Top Články Jaggni to! Přidej odkaz na Bookmarky.cz Linkuj si ! pridej.cz pošli na vybrali.sme.skČeská fotbalová reprezentace na facebook
vstupenky
reklama
reklama
Česká fotbalová reprezentace na twitter
Česká fotbalová reprezentace na facebook
Fotbal - tv
Fanshop
Fotoreportáže
Youtube
> přihlášení
T-mobile oficiální partneři
reprezentace
Gambrinus   Hyundai Hyundai Puma
 
premium partneři
reprezentace
Hormann ČEPS
generální partner
SYNOT ligy
SYNOT hlavní partner
SYNOT ligy
Gambrinus oficiální partneři
SYNOT ligy
Tipsport  Hyundai
mediální partneři Česká televize Dnes Impuls iDnes Radiožurnál Deník Sport BigMedia iSport
oficiální přepravce SmartWings
fotbal-travel
oficiální dodavatelé Stones by Steilmann OSPAP Clarion Čedok
coca-cola Bílinská kyselka G4S Inkospor
tourism partner Czech tourism
Kontakt | Reklama na serveru | Ceník reklamy © Copyright 2000 - 2012 FAČR | Powered by WebToDate