Hlavní menu


reklama

Kirin Cup: Remíza v premiéře s Peru je cenná


Česká reprezentace si udržela naději na vítězství v turnaji Kirin Cup, k výhře ale měl blíže peruánský soupeř.

Zatímco Peruánci odcházeli po zápase k autobusu prakticky bez toho, že by je někdo v mix-zóně zastavoval, a tak mohli rychle opustit stadion směr letiště a vzdálený jihoamerický domov, o českého trenéra a několik hráčů byl zájem. Vše nakonec korunoval vždy ochotný a profesionální kapitán Petr Čech. Ostatní na něho museli chvíli počkat, ale vlastně nebylo kam spěchat – od stadionu se jako had mezi rýžovými plantážemi táhla fronta aut vyjíždějících z parkovišť. Pořadatelé sice nahlásili přes sedm tisíc diváků, ale na první pohled bylo jasné, že je zaplněna více než polovina sedaček dvacetitisícového stadionu. Těžko říci, proč ten rozdíl…

První se před mikrofony postavil trenér Michal Bílek. Zopakoval, co v kratší verzi řekl na tiskové konferenci japonským novinářům a odpověděl i na další dotazy kvarteta zástupců českých médií.

"Podle průběhu zápasu a při pohledu na poměr brankových šancí musím být s remízou spokojen,“ shrnul dění zápasu, ve kterém si Česko připsalo historicky první souboj s reprezentací Peru, Michal Bílek a rozvedl důvody: "Chtěli jsme hrát kombinačně, ale aby to více vycházelo, k tomu nám chyběl lepší pohyb a přesnost, nedokázali jsme se ideálně odpoutat od protihráče. Hrálo se za velmi silného větru vanoucímu od branky k brance. Kvůli tomu jsme se dostali v první půli trochu pod tlak, po přestávce jsme hru vyrovnali a nějaké pokusy o atak branky tam byly. Ale vítr byl pro oba týmy stejný."

Jednotlivce, konkrétně tři fotbalisty bez zkušeností nastupující v základu, trenér detailně hodnotit nechtěl, vyzdvihl však – stejně jako později kapitán Petr Čech – bojovnost a nasazení: "Hráče však musím pochválit alespoň za to, že nevypustili jediný souboj, dokázali bojovat i ve chvíli, kdy se jim třeba individuálně nedařilo. Záložníci Vacek, Kolář i Trapp hráli poprvé na této úrovni v základní sestavě národního týmu a určitě se přesvědčili, že mezistátní fotbal je o něčem jiném než naše liga. Postupem času se s tím vyrovnávali."

Nakonec Michal Bílek pochválil i některé hráče jmenovitě: "Věděl jsem, že při neúčasti Tomáše Sivoka problém v obraně nenastane, protože Honza Rajnoch je kvalitní stoper, což dnes znovu potvrdil. Stopeři byli po celý zápas pod velkým tlakem a zvládli svoji práci velmi dobře, příjemně mě navíc překvapil svým výkonem při své premiéře Theodor Gebre Selassie, který se předvedl ve velmi slibném světle."

Právě Theo Gebre Selassie přišel mezi novináře jako první a cestou se ještě ubezpečoval: "Opravdu mě trenér pochválil. A jak moc…?" Pak už se pustil do svého prvního rozhovoru po reprezentačním debutu: "Dá se říct, že jsem vcelku spokojen, snad jsem nic nezkazil. O svém střídání jsem se dozvěděl už v průběhu prvního poločasu, a tak jsem měl dostatek času se rozcvičit a na hřišti jsem se rychle dostal do tempa. Peruánci toho s míčem umí opravdu hodně, ale po pauze jsme dokázali jejich přednosti více eliminovat."

O kousek dále totéž dělal Kamil Vacek: "Hrozně jsem se na zápas těšil. Na aklimatizaci po dlouhém cestování nebylo moc času. Na spaní ani prášky nezabíraly. Ale na to, že jsme spolu hráli úplně poprvé, navíc po dvou trénincích, to je přijatelný výsledek. Bylo vidět, že jsme do toho dali úplně všechno. Je škoda, že jsme tam nějaký míč nedotlačili, ale Peru mělo své šance, remíza je dobrá." Technický záložník Sparty působil v silném větru dojmem, že ho míč poslouchá nejvíce z našich záložníků. "Ten vítr byl strašný. Nečekali jsme, že nám to bude dělat takový problém. Hodně nás to mátlo při odhadu vzdáleností, nebylo jednoduché to odhadnout. Pro mě je první reprezentační start hodně vysoko, byla to moje první zkušenost v dospělém fotbale s mimoevropským soupeřem," komentoval zápas Kamil Vacek a ještě dodal: "První start je pro mě velká motivace, hrozně si vážím, že jsem pozvánku dostal a budu dělat vše pro to, abych se v nároďáku trvaleji prosadil. Který hráč by to nechtěl?"

Velmi dobrý výkon odvedl stoper Roman Hubník, který se zase na pár minut sešel na trávníku s bratem Michalem. Zatímco starší Michal oslavil 28. narozeniny v letadle cestou do Japonska, Romana oslava 27. narozenin čeká v pondělí. Po utkání ale na jubilea řeč nepřišla. Otázky mířily na hru obrany… "První poločas proti větru jsme byli pod tlakem, hodně balónů jsme hned po vybojování ztratili, takže to bylo nervózní, prostě špatné. Po přestávce jsem už měli převahu a soupeř hrozil z rychlých brejků. Nakonec měl větší šance v této fázi," komentoval hru Roman Hubník a dodal: "S příchodem Farfána ze Schalke ožili, hráli mu do těla a on je silný na míči, bylo to hodně znát. S Honzou Rajnochem jsem už hrál v minulosti, uhráli jsme vzadu nulu, takže musí být spokojenost."

Na závěr se k utkání vyjádřil brankář Petr Čech, který tým vedl s kapitánskou páskou na ruce. V závěru poločasu chytil prudkou střelu zblízka, byla jediná ze strany soupeře v první půli, ale stála za to! V samém závěru utkání tým ještě nejméně dvakrát uchránil od inkasované branky, jednou mu pomohla tyč. Při hodnocení zápasu byl Petr Čech věcný a přesný: "Zvykali jsme si trochu na prostředí, ale i sami na sebe a hlavně na hřiště. Bylo suché, pořadatelé na rozdíl od našich zvyklostí vůbec před zápasem nekropili a míč se hráčům obou týmů občas zadrhával pod nohou. K tomu foukal opravdu silný vítr. Myslím, že na nováčcích bylo vidět, že hrají poprvé za národní tým, ale v průběhu zápasu se zlepšovali a každý odehrál svoje maximum. Po dlouhé cestě nám ubývaly síly, zatímco soupeř už byl v Japonsku déle a byl aklimatizovanější než my. V koncích poločasů to bylo vidět. Ale velice mě potěšil přístup i taková ta solidarita týmu. Bojovali jsme do poslední vteřiny, bezgólová remíza není špatná."

Brankář Petr Čech pochválil nováčky a všiml si i našich fanoušků: "Myslím, že všichni bez rozdílu budou mít z debuty dobré pocity. Třeba Theo si vedl na kraji obrany velmi dobře. Uvidíme, co ukáže druhý zápas proti domácím na velkém a plném stadionu. Všiml jsem si, že za jednou brankou bylo poměrně dost fanoušků, kteří nám fandili. Měli i nějaké transparenty v češtině. Pobavil mě jeden, který měl „moji“ helmu… Ocenili jsme to, viděli jsme množství fanoušků, které tu mělo Peru."

V neděli dopoledne reprezentace absolvuje ještě v Matsumotu hodinový trénink, hodinu po poledni je oběd a hned po něm tříhodinový přesun autobusem do Jokohamy.

Bookmark this on Google Bookmark this on Facebook Bookmark this on Delicious submit to reddit Add this page to Mister Wong Top Články Jaggni to! Přidej odkaz na Bookmarky.cz Linkuj si ! pridej.cz pošli na vybrali.sme.skČeská fotbalová reprezentace na facebook
vstupenky
reklama
reklama
Česká fotbalová reprezentace na twitter
Česká fotbalová reprezentace na facebook
Fotbal - tv
Fanshop
Fotoreportáže
Youtube
> přihlášení
T-mobile oficiální partneři
reprezentace
Gambrinus   Hyundai Hyundai Puma
 
premium partneři
reprezentace
Hormann ČEPS
generální partner
SYNOT ligy
SYNOT hlavní partner
SYNOT ligy
Gambrinus oficiální partneři
SYNOT ligy
Tipsport  Hyundai
mediální partneři Česká televize Dnes Impuls iDnes Radiožurnál Deník Sport BigMedia iSport
oficiální přepravce SmartWings
fotbal-travel
oficiální dodavatelé Stones by Steilmann OSPAP Clarion Čedok
coca-cola Bílinská kyselka G4S Inkospor
tourism partner Czech tourism
Kontakt | Reklama na serveru | Ceník reklamy © Copyright 2000 - 2012 FAČR | Powered by WebToDate