ME hráčů do 19 let: Skvělý úvod a Česko je ve finále

V semifinálovém utkání dali v úvodních 19 minutách Češi Srbům tři góly, a přestože soupeř do poločasu snížil na 3:2, vítězství a postup do finále už si svěřenci trenéra Hřebíka vzít nenechali.

Čeští mladíci prodloužili svou sérii bez porážky na devět soutěžních zápasů, naposledy padli loni v říjnu v kvalifikaci s Makedonií. Na ME devatenáctiletých prolomili prokletí z let 2003, 2006 a 2008, kdy jejich předchůdci skončili pokaždé v semifinále.

V duelu o zlato se český celek střetne v pondělí od 19:00 hodin středoevropského času se Španělskem. To deklasovalo ve druhém semifinále Irsko 5:0.

Česká republika "19" - Srbsko "19" 4:2 (3:2)

Gól: 6. Přikryl, 16. Kalas, 19. Jeleček z pen., 90.+1 Skalák - 23. a 28. Despotovič.
Rozhodčí: Kuchin (Kazachstán) - Cariolato (Itálie), Hummelgaard (Dánsko).
ŽK: Lácha, Skalák - Malbašič, Čošič.

Česká republika: Koubek - Hála, Kalas, Brabec, Jeleček - Kadeřábek (90.+3 Fantiš), Jánoš, Lácha (49. Skalák), Polom, Krejčí - Přikryl (90.+4 Jugas). Trenér: Hřebík.
Srbsko: Perič - Petkovič, Malbašič (80. Malbašič), Čošič, Mrkela (76. Trujič) - Brašanac, Despotovič, Čaušič, Lukič (73. Jojič) - Pantič, Vitas. Trenér Govedarica.

Českou republiku poslal do vedení už v šesté minutě svým třetím gólem na šampionátu útočník Tomáš Přikryl, který převzal přesný Láchův pas za obranu a z úniku lehce překonal špatně postaveného srbského brankáře Nikolu Periče.

Už za deset minut náskok zdvojnásobil stoper Tomáš Kalas po dorážce hlavičky kapitána Jakuba Brabce. Povedený úvod zvýraznil třetím gólem z penalty Tomáš Jeleček. Krajní obránce potrestal faul na Přikryla a na turnaji proměnil i druhý pokutový kop.

Tříbrankový náskok ale české reprezentanty uspokojil a především v defenzivě začali chybovat. Nebezpečný srbský útočník Djordje Despotovič dvěma pohotovými zásahy během pěti minut vrátil svůj tým do hry.

Po přestávce Češi předvedli disciplinovanější výkon, šikovně drželi míč a soupeře nepouštěli do výraznějších šancí. O postupu definitivně rozhodl v první minutě nastavení ranou zblízka střídající útočník Jiří Skalák.

Trenér Jaroslav Hřebík po utkání

"Úvod byl naprosto skvělý, všechny tři góly jsme dali po situacích, které jsme v tréninku nacvičovali a učili se je i u videa. Pak ale nastalo uspokojení, což se stává. Klíčové pro další vývoj zápasu bylo, že po druhé brance soupeře jsme sami dokázali zklidnit hru. Většinou totiž týmy, které rychle přijdou o třígólový náskok, zápas prohrají. O přestávce jsme si v kabině řekli, že před zápasem bychom vedení o gól brali, že není potřeba panikařit. Naopak jsme si zdůraznili, že se musíme vrátit k vlastní hře. To se také ve druhé půli stalo, zápas jsme měli ve vlastní režii a zaslouženě ho dovedli do vítězného konce.
Finále je pro nás za odměnu. Tým si plní sny a cíle postupně. Nejdřív nečekaně vyhrál elitní fázi kvalifikace, tady na turnaji v prvních dvou zápasech otočil nepříznivý stav, teď si také prožil kritickou chvíli, když při vedení 3:0 dostal dva rychlé góly na 3:2. Je jedno, jestli nastoupíme proti Španělsku nebo Irsku. Hráčům řeknu, aby si utkání užili, protože finále mistrovství Evropy už nemusí nikdy v životě hrát, byť jim to nepřeji. Znovu jim zopakuji, že musí hrát svoji hru, náš systém, který přináší výsledky a úspěchy."